Maturzyści pielgrzymują na Jasną Górę

Eucharystia pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Marcinkowskiego, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich oraz konferencja ks. Piotra Pawlukiewicza znalazły się w programie pielgrzymki maturzystów, w której 16 kwietnia br. uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie.

Pielgrzymka rozpoczęła się od zawiązania wspólnoty, przez ks. dr R. Bednarczyka z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej wraz z zespołem muzycznym Fraters z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego. W homilii przytoczył on przykład Muńka Staszczyka, lidera zespołu T. Love, który jest ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Za muzykiem przypominał, że ten doświadczył w życiu codziennym zarówno dobra, jak i zła. „Doświadczenie zła osobowego spowodowało, że Muniek Staszczyk przekonał się, że jest też dobro, i to ono daje więcej szczęścia niż zło”, podkreślał hierarcha.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej wiele uwagi poświęcił także odwadze w wierze. Za przykład posłużył mu św. Piotr, który był „prostym, niewykształconym rybakiem”, a jednak potrafił otworzyć się na Ducha Świętego i być wiernym Jezusowi aż do końca swoich dni.   Oprawę liturgiczną podczas Eucharystii zapewniała młodzież uczestnicząca w pielgrzymce.

Maturzyści mieli m.in. możliwość osobistej modlitwy przed obrazem Matki Bożej, adoracji Najświętszego Sakramentu, przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania. Podczas Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich nieśli krzyż Światowych Dni Młodzieży z 1991r.

Konferencję  podczas pielgrzymki, opartą o Dekalog, głosił znany rekolekcjonista ks. Piotr Pawlukiewicz. Poruszał w nich m.in. zagadnienia miłości do rodziców, czystości przedmałżeńskiej czy mówienia prawdy: „Szatan mówi nam, żebyśmy nie zwracali uwagi na ograniczenia, zakazy. To zawsze prowadzi do tragedii”, stwierdzał teolog. Głoszone przez niego nauki spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, której towarzyszyli ks. S. Krupniewski oraz nauczyciele i pracownicy Szkoły.