MOTOGRAWITACJA – BEZPIECZNA DROGA 2018

MOTOGRAWITACJA – BEZPIECZNA DROGA  2018

W dniu 24 kwietnia 2018 r. w  Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyła się impreza objęta patronatem Starosty Płockiego pod hasłem „MOTOGRAWITACJA – bezpieczna droga”, która  skierowana była dla młodzieży szkół średnich, gimnazjów oraz szkół podstawowych powiatów płockiego i gostynińskiego.  Jako goście specjalni swoje umiejętności zaprezentowali wielokrotni mistrzowie Polski w sportach motorowych,  Panowie Łukasz i Karol Kędzierscy. Karol to złoty medalista Mistrzostw Świata w klasie Enduro, Łukasz – uczestnik Rajdu Dakar, zdobywca nagrody Fair Play.  Ponadto mieliśmy zaszczyt  gościć Pana Piotra Kępczyńskiego – Dyrektora Wydziału Komunikacji Powiatu Płockiego, Pana  mł. bryg. mgr inż. Jacka Starczewskiego – Zastępcę Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, Pan kom. Piotra Donarskiego  –   Komendanta Komisariatu Policji w Gąbinie. W charakterze prelegentów wstąpili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Miejskiej Policji w Płocku, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej  w Gąbinie. Bardzo licznie stawiła się młodzież z zaproszonych szkół. Podczas imprezy przeprowadzony został konkurs z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, historii motoryzacji. Poziom uczestników konkursu był bardzo wyrównany, świadczy o tym fakt, że  o drugim  miejscu zadecydował czas odpowiedzi. Pierwsze miejsce zajął  Konrad Kusajda – uczeń Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej  im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku z oddziałami gimnazjalnymi, drugie miejsce zajął Sebastian Kalinowski – uczeń Branżowej Szkoły I Stopnia Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Na trzecim miejscu uplasował się Filip Fijałkowski uczeń Szkoły Podstawowej  im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku. Cenne nagrody dla laureatów ufundował Starosta Płocki Pan Mariusz Bieniek. Okolicznościowe medale Panom Łukaszowi i Karolowi Kędzierskim wręczyła Pani Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk, Dyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie.

Panowie Łukasz i Karol Kędzierscy zaprezentowali próbkę swoich umiejętności w zakresie jazdy terenowej na motocyklach wyczynowych. Wrażeń  z  pokazu nie da się opisać. Żaden film, zdjęcie nie oddają emocji, jakie towarzyszą fizycznej obecności w pobliży pędzącego na jednym kole  motocykla prowadzonego przez mistrza. Mogliśmy poczuć pęd powietrza, strugi piachu wyrzucane przez koła pojazdów, ryk silników pracujących na najwyższych obrotach. Wielu uczniów i nauczycieli skorzystało z niepowtarzalnej możliwości zrobienia wspólnego zdjęcia z mistrzami. Bardzo atrakcyjne były również pokazy sprzętu ratowniczego zaprezentowane przez strażaków z OSP  w Gąbinie oraz policjantów Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Mieliśmy okazję obejrzeć nowy wóz gaśniczy,  wyjątkowy w skali kraju, a nawet Europy. Pojazd wyposażony w silnik  o mocy 460 KM,  charakteryzujący  się dużą pojemnością zbiorników środka gaśniczego – łącznie 12 100 litrów (11 000 litrów wody i 1 100 litrów środka pianotwórczego) oraz autopompą o wydajności 6800 litrów/min. Mieliśmy do dyspozycji symulator jazdy motocyklem, „alko gogle” i wiele innych równie ciekawych atrakcji. Swój sprzęt zaprezentowała  firma Zyg-Pol Zygmunt Puternicki, świadcząca usługi z zakresu pomocy drogowej i ratownictwa drogowego. Poczęstunek dla gości przygotowały uczennice Technikum Hotelarskiego naszej szkoły pod kierunkiem Pani Ludmiły Koprowicz.                                                                                                        

 Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego przedsięwzięcia składamy serdeczne podziękowania.

Przygotowali i opracowali: Grzegorz Cichosz i Adam Zwarycz