VIII POWIATOWA OLIMPIADA INTEGRACYJNA pod hasłem: „SPORT dla NIEPODLEGŁEJ”

W starożytnej Grecji olimpijska idea wyróżniała się w systemie wychowania, który zakładał pełny, harmonijny, moralny i intelektualny rozwój jednostki, nierozerwalnie związany z zasadą „fair play”.

W czasach nowożytnych, francuski baron – P. de Coubertin głosił hasło, że „zawody sportowe winny zastąpić wojny i konflikty, a młodzież całego świata zamiast walczyć na fortach wojennych powinna mierzyć swe siły na stadionach”.

Historia Polski wielokrotnie potwierdziła rolę sportowców w krzewieniu niepodległościowych idei. Temu celowi przyświecało także hasło VIII Powiatowej Olimpiady Integracyjnej: „Sport dla Niepodległej, która odbyła się 8 czerwca 2018r. w Zespole szkół im. St. Staszica w Gąbinie.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: pani Iwona Sierocka – wicestarosta płocki, pani Małgorzata Struzik – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych wraz z panią Beatą Żółtowską, członkowie Komisji ds. Społecznych pod kierownictwem pani Ewy Kowalak, pani Branicka – dyrektor PKO BP, pan Piotr Donarski – komendant Komisariatu Policji w Gąbinie, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Płocku oraz pan Sławomir Felczak – przewodniczący Rady Rodziców.

Przedstawiciele rywalizujących drużyn wciągnęli uroczyście olimpijską flagę oraz zapalili znicz. Zawodnicy i sędziowie złożyli uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor Danuta Kowalkowskiej-Fiłoniuk oraz pani Iwona Sierocka – wicestarosta życzyły uczestnikom sukcesów oraz dokonały oficjalnego otwarcia Olimpiady.

Weronika Tarka – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przybliżyła historię polskich sportowców walczących z okupantem w czasie II wojny światowej.

W konkurencjach sportowych i rekreacyjnych wzięli udział uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mocarzewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie; gimnazjów z Sannik, Dobrzykowa i Gąbina oraz  uczniowie Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie i naszej szkoły.

Podczas imprezy goście i zawodnicy obejrzeli pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu OSP w Gąbinie i ćwiczyli swoje umiejętności na symulatorze jazdy motocyklem zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Płocku; prezentacje firm: BudMat Auta i NOVOL – partnera w projekcie „Akademia Renowacji”. Dla uczestników Olimpiady firma MASZ-SAT – Telewizja cyfrowa zorganizowała także konkurs pod hasłem „TURBO KOZAK”.

Został również rozstrzygnięty  konkurs dla uczniów naszej Szkoły na prezentację multimedialną pod hasłem „Sportowcy Rzeczypospolitej Polskiej dla Niepodległej”. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie pracy mówiącej o historii polskiego sportu oraz promującej postacie sportowców
i ich zaangażowanie w walkę o wolną Polskę. Nagrody ufundowanie przez Starostę Płockiego i Radę Rodziców Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie otrzymali:

I miejsce ex aequo: Agata Wernik – kl. I LO

                                  Luiza Nowicka – kl. III TE

II miejsce:               Aleksandra Ludwiczak – kl. III TE

III miejsce:             Erwin Lewandowski – kl. III M ZSZ

Wyróżnione zostały również prace Aleksandry Żuchowicz z klasy III TE i Aleksandry Buły z klasy II LO.

Zaproszeni goście i zawodnicy mogli również miło spędzić czas przy poczęstunku przygotowanym przez gospodarzy.

Zmagania sportowe zakończyły się wręczeniem nagród i dyplomów. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom:

  1. Starostwu Powiatowemu w Płocku
  2. Radzie Rodziców Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie
  3. pani dyrektor PKO BP w Gąbinie – Annie Branieckiej
  4. OSP w Gąbinie
  5. panu Wiesławowi Jasińskiemu – piekarnia w Gąbinie
  6. panu Arkadiuszowi Bolmowskiemu – karczma „U Bolka”
  7. panu Krzysztofowi Chlewińskiemu – firma „HATREX”
  8. panu Piotrowi Kunikowskiemu – firma ‘OPTIS”,
  9. panu Maciejowi Sztygielowi – firma „MASZ-SAT” telewizja cyfrowa

Największym zwycięstwem jest pokonywanie własnych słabości i barier, dlatego też wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w Olimpiadzie.
Opracowanie: Z. Sz. w Gąbinie.