Występ uczniów w finale VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi

       W dniach 6-7 czerwca 2018 r. odbył się w Łodzi VII Festiwal Piosenki Rosyjskiej od tradycji do współczesności pod hasłem „Dopóki ziemia kręci się…”. Uczestnikami  festiwalu, który miał miejsce w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej,  byli jak co roku uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju. Wśród uczestników byli  m.in. reprezentanci Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Inowrocławia, Zamościa, Sandomierza i wielu innych polskich  miast. Festiwal już od lat cieszy się sporą popularnością wśród młodzieży, daje bowiem możliwość zaprezentowania się publiczności i pokazania własnych umiejętności językowych oraz wokalnych na profesjonalnej scenie.

         Organizatorami  Festiwalu byli XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi, Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód. Patronat honorowy objęli: Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP, Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Rektor Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, zaś patronat medialny – TVP Łódź, Radio Łódź,  czasopismo Europa.ru. Wsparcia finansowego udzielili liczni sponsorzy.

       W tym roku w eliminacjach wstępnych w marcu wzięły udział setki uczniów z całej Polski. Uczniom naszej szkoły po raz kolejny udało się zakwalifikować do finału konkursui na finałowy występ do Łodzi pojechała dwójka uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. To Aleksandra Mileska i Przemysław Szablewski, którzy przygotowali utwory w kategoriach solista i duet. W kategorii duet wykonali ludową piosenkę „Mileńkij ty mój”, a w kategorii solista Aleksandra Mileska zaśpiewała utwór pt. „Tajga” z repertuaru współczesnej rosyjskiej wokalistki Jeleny Wajengi.

      Uczniowie poświęcili wiele czasu na przygotowanie się do tego koncertu, podczas finału zaśpiewali z wielkim zaangażowaniem. Udział w koncercie był dla Oli i Przemka z pewnością okazją do sprawdzenia swoich umiejętności na scenie, jak również niezapomnianą przygodą z muzyką rosyjską.

Gratulacje dla Oli i Przemka!!!

 

Opracowała Kamilla Krakowska