Jubileusz 70-lecia szkolnictwa zawodowego w Gąbine, III Zjazd Absolwentów

„Witam Was w szkolnych murach – zacnych, zawsze przyjaznych, życzliwych i wyczekujących, pełnych młodzieńczych wspomnień”. Tymi słowami Pani Danuta Kowalkowska – Fiłoniuk, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie powitała absolwentów i zaproszonych gości. Okazją do spotkania pełnego wzruszeń i wspomnień było 70-lecie szkolnictwa zawodowego w Gąbinie, połączone z III Zjazdem Absolwentów. Uroczystość odbyła się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika, Starosty Płockiego – Pana Mariusza Bieńka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin – Pana Krzysztofa Jadczaka. Współorganizatorem wydarzenia był Komitet Organizacyjny Obchodów III Zjazdu Absolwentów Szkół Zawodowych z przewodniczącym Panem Tadeuszem Żerowskim. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Gąbińskim kościele, a następnie zaproszeni goście, absolwenci i nauczyciele udali się do swej dawnej Alma Mater.

 Powrót do szkoły, to powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz beztroskich lat życia, powrót do przeszłości zamkniętej w miejscach i przedmiotach. Do czasów sielskich i anielskich, najpiękniejszych w życiu. Dlatego 22 września sala gimnastyczna gąbińskiego Jubilata wypełniła się zacnymi i przyjaznymi gośćmi. Byli wśród nich: Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pani Iwona Sierocka – Wicestarosta Płocki, Pani Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Pan Henryk Kamiński – przedstawiciel Rady Powiatu, Pan Adam Sierocki – przedstawiciel Rady Powiatu, Pan Jan Ciastek – wieloletni Wicestarosta Płocki, Pan Krzysztof Jadczak – Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin, ks. kanonik Andrzej Świderski – Proboszcz Parafii Gąbin, Pan Wojciech Rogalski – wizytator Kuratorium Oświaty, Pani Anna Ostrowska – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci Zespołu Szkół.

Zespół Szkół w Gąbinie wytworzył bogatą tradycję, swój niepowtarzalny klimat i przede wszystkim połączył kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pracowników oraz uczniów i absolwentów. Gąbińska Szkoła rozumie potrzebę postępu w wielu dziedzinach, podąża za zmieniającym się rynkiem pracy, zapewnia sukces na maturze, daje możliwość kształcenia  w wymarzonym zawodzie. Od lat stwarza swoim uczniom najlepsze warunki do zdobywania wiedzy i umiejętności, ale także rozwijania pasji. Modernizacja bazy naukowo-dydaktycznej, nowoczesna pracownia chemiczna, hotelarska, pracownie mechaniczne, rozbudowa Centrum Multimedialnego, bazy sportowej, piękniejący teren wokół szkoły to tylko niewielka część pracy wykonana z myślą o absolwentach – ludziach, którzy potrafią sprostać wyzwaniom współczesnego świata i bez kompleksów funkcjonują  na rynku pracy. Cieszy i dumą napawa fakt, że tak wielu absolwentów gąbińskiego Zespołu Szkół piastuje wysokie stanowiska publiczne i rozsławia imię Szkoły w regionie, kraju i na świecie. To jednak nie budynki, ale ludzie piszą historię szkoły i współtworzą jej ducha. Decydują o tym doskonałe kompetencje  i przygotowanie kadry pedagogicznej, która łączy rzetelną pracę z atmosferą zapewniająca wszechstronny i harmonijny rozwój młodego człowieka.

 „Jesteśmy szkołą przyszłości – chcemy, aby nasi uczniowie potrafili sprostać wymaganiom współczesnego świata” – podkreślała Pani Dyrektor.

            Ważnym punktem jubileuszowej uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy  ufundowanej przez Powiat Płocki. Wzorem poprzednich zjazdów absolwenci i wolontariusze posadzili także symboliczne drzewko w parku szkolnym. Absolwenci z rocznika 1976 na ręce Pani Dyrektor wręczyli tablicę upamiętniającą dzisiejszy Jubileusz, zaś absolwenci z rocznika 1972 – pamiątkowy medal. Nauczyciele Zespołu Szkół zostali wyróżnieni dyplomami i statuetkami Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Płockiego. Pani Dyrektor Danuta Kowalkowska – Fiłoniuk z rąk Marszałka Adama Struzika otrzymała medal „Pro Masovia”, który jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym m.in. osobom fizycznym, „które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza”.

Młodzież gąbińskiego zespołu szkół, która współtworzyła dzisiejsze święto Szkoły zaprezentowała swoje umiejętności wokalne i artystyczne w programie pt. „Powrócisz tu…”,  który przygotowała pod opieką Pani Marii Olszewskiej, Pani Kingi Lewandowskiej i Pana Tomasza Obidowskiego.

Po części oficjalnej absolwenci spotkali się ze swymi wychowawcami, nauczycielami i szkolnymi kolegami na wspólnym obiedzie, spotkanie zakończyło się Piknikiem Absolwenta – wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca.

M. Mofina-Olejnik

Zdjęcia autorstwa Pani Mari Siekleckiej. Sukcesywnie będą publikowane zdjęcia pozostałych osób, które uwieczniały te wspaniałe chwile.

cd. zdjęcia autorstwa Pana Pawła Chmieleckiego

Zdjęcia autorstwa Pana Tadeusza Szymańczaka – TZ rocznik 72 

Zdjęcia autorstwa Pana Kamila Puternickiego – absolwenta naszej szkoły:

Zdjęcia autorstwa Pani Kariny Świerczyńskiej