Finał projektu „Akademia Renowacji”

            W dniu 26 października 2018 roku uczniowie  klas o profilu technik pojazdów samochodowych Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie uczestniczyli w wycieczce na targi Retro Motor Show,  organizowane  na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z tradycją nasi uczniowie  w ramach projektu „Akademia Renowacja” zaprezentowali efekty pracy nad odrestaurowaniem prawie 40 letniego motoroweru „Romet 750”. Współtwórcą projektu jest firma NOVOL, która w ramach projektu  „Akademia Novol – szkoli młodych lakierników” dostarcza wszelkich. niezbędnych do renowacji zabytkowych  pojazdów materiałów lakierniczych. Poza nami w projekcie brały udział szkoły z całej Polski, m.in. z Krakowa, Bydgoszczy, Słupska, Radomia.

            Motorower otrzymaliśmy z fundacji Zbyszka Koprasa w 2017 roku podczas wizyty w Poznaniu. Renowacja realizowana była z wielkim zaangażowaniem ze strony uczniów.  Często chętnych do pracy było tak wielu, że z trudem mieściliśmy się w jednej pracowni. Prace wymagały wielkiej cierpliwości i dokładności.  Elementy do malowania przygotowywane były praktycznie bez użycia narzędzi mechanicznych. Sporym wyzwaniem okazało się samo malowanie elementów, gdyż w szkole nie dysponujemy komorą lakierniczą. W dniu poprzedzającym wyjazd,  motorower został złożony i dopiero wtedy mogliśmy ocenić,  czy  końcowy efekt naszej pracy jest zadowalający. Pierwszymi recenzentami   pracy  były – Dyrektor Zespołu Szkół Gąbin –  Pani Danuta Kowalkowska Fiłoniuk i   Z-ca Dyrektora Pani  Elżbieta Błaszczyk, które bardzo wysoko oceniły umiejętności naszych uczniów. Niestety jazda próbna nie była możliwa gdyż pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych. Do Poznania zabraliśmy nie ramę i koła ale cząstkę każdego z uczniów, którzy z wielkim zapałem dopieszczali nawet najdrobniejsze elementy.   

            Podczas targów każda ze szkół uczestniczących w projekcie prezentowała swój pojazd. Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Kołodziejski z klasy IV Tk, Dawid Bartosiak z klasy III Tk oraz Dawid Jasiński i Adrian Jasiński z klasy II TK. Każda ze szkół otrzymała pamiątkowy dyplom. Z poznania wyjechaliśmy z głowami pełnymi pomysłów co do następnej edycji projektu. Zbyszek Kopras przyjął  zaproszenie i obiecał, że jeszcze w tym roku postara się nas odwiedzić z kolejną perełką polskiej motoryzacji do odrestaurowania.

            Podczas wycieczki uczniami opiekowali się nauczyciele: Grzegorz Cichosz, Mariusz Janczewski, Adam Zwarycz i Leszek Kędzia.