Wycieczka integracyjna do Płocka

  16 listopada grupa młodzieży z klasy II i IV technikum udała się na integracyjną wycieczkę do Płocka. Pierwszym punktem było zwiedzenie Katedry Płockiej, po której oprowadził nas sam proboszcz Stefan Cegłowski. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się nie tylko kiedy powstała ta piękna bazylika, ale także, co oznacza słowo „katedra”, co symbolizują płaskorzeźby na jej słynnych drzwiach oraz że jest ona jedną z najstarszych polskich bazylik. Ponadto proboszcz oprowadził nas po budynku w którym mieści się skarbiec, oraz sala spotkań biskupa z kapitułą katedralną.

   Następnie udaliśmy się pod nowopowstały pomnik Obrońców Płocka, którego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 11 listopada 2018 r. na Placu Narutowicza. Pomnik ten upamiętnia płockich bohaterów, którzy ratowali miasto przed bolszewikami w 1920 r. Stamtąd udaliśmy się pod Pomnik 13 Straconych, postawiony ku czci 13 Polaków, którzy zostali w dniu 18.09.1942 r. powieszeni przez hitlerowców. „Niech żyje Polska” –  takie były ostatnie słowa straconych rodaków.

  Ten patriotyczny marsz zakończyliśmy w Płockiej Galerii Sztuki, gdzie mieliśmy przyjemność obejrzeć wystawę- „Bruno Schulz – artysta nienazwany”, zawierającą między innymi unikatowe prace Brunona Schulza, Francisco Goi, Rolanda Topora, Franciszka Starowieyskiego oraz czołówki polskich artystów współczesnych. Dowiedzieliśmy, że ten skromny nauczyciel z Drohobycza, o żydowskim pochodzeniu,  nie tylko jest autorem opowiadań, takich jak „Sklepy cynamonowe”, ale również zasłynął jako grafik i rysownik. Jego dzieła z tzw. Xięgi Bałwochwalczej są zbudowane są na zasadzie kontrastu między przedstawieniami kobiet i mężczyzn. Panie są istotami wyidealizowanymi, wyższymi, niemal boskimi, zaś mężczyźni stanowią ich przeciwieństwo: to skarlałe kreatury, nierzadko o cechach zwierzęcych, niewolniczo podporządkowane niewieścim rozkazom.

Kolejnym punktem wycieczki było kino Helios w Galerii Wisła, gdzie po posiłku młodzież mogła obejrzeć wedle gustu „Planetę singli 2” lub „Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda”.

Po seansie wróciliśmy szczęśliwie do Gąbina.

Agata Chyra, Eliza Bałdyga