Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

           „Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. Działajmy razem!” – pod takim hasłem rozpoczął się Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Uroczystość odbyła się pod Patronatem Pana Mariusza Bieńka – Starosty Płockiego oraz Pana Macieja Słodkiego – Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku.

            Współczesny człowiek lubi spędzać czas w wirtualnym świecie. Internet to dla nas źródło wiedzy, rozrywki, narzędzie komunikacji ze światem. Ważne, abyśmy umieli rozsądnie z niego korzystać oraz wystrzegać się czyhających w sieci zagrożeń. Edukacja związana z bezpiecznym korzystaniem z zasobów Internetu jest szczególne istotna w przypadku osób młodych. Dlatego już po raz drugi w gąbińskim Zespole Szkół odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Gąbińska młodzież chętnie angażuje się w podobne działania, dzięki ich pracy oraz wsparciu nauczycieli szkoła posiada certyfikaty „Szkoły równego traktowania” oraz „Szkoły bez nienawiści”. Głównym celem DBI było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym a także zaangażowanie wielu instytucji oraz rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu odbywa się pod hasłem: „Działajmy razem!”.

            22 lutego społeczność szkolna gąbińskiego Zespołu Szkół przywitała przedstawicieli organu prowadzącego, Panią Iwonę Sierocką – Wicestarostę Płockiego, Panią Małgorzatę Struzik – Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Panią Elżbietę Annę Jachimiak – przedstawiciela Rady Powiatu. Wśród zaproszonych gości byli także: Pani Mariola Szewczyk – Jarocka, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Informatycznych PWSZ, Pan Paweł Kaczmarczyk – Prodziekan ds. Nauki PWSZ, ks. kanonik Andrzej Świderski – Proboszcz Parafii Gąbin, Pan Tomasz Nowacki – radny Miasta i Gminy Gąbin, dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z młodzieżą. Wszystkich gości powitała Pani Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie. Uroczystość prowadzili Pani Eliza Bałdyga oraz Piotr Pietracho – współorganizatorzy dzisiejszego wydarzenia, których szczególnie wspierali: Pani Wicedyrektor Maria Elżbieta Błaszczyk, Pani Elżbieta Ostrowska, Pani Joanna Matuszewska oraz Pan Sławomir Sztygiel. Tematyczną dekorację i wystrój sali zawdzięczamy Pani Marii Olszewskiej oraz Pani Agacie Sztygiel. Pani Ludmiła Koprowicz wraz z uczennicami zapewniły poczęstunek i obsługę podczas uroczystości. Dzięki uprzejmości Pana Piotra Kunikowskiego i firmy OPTIS mieliśmy możliwość obserwowania wydarzenia na wielkim profesjonalnym ekranie. 

            Już od rana przedstawiciele Zespołu Szkół oraz młodzież z okolicznych placówek brała udział w warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, mowy nienawiści, hejtu – zjawisk szczególnie groźnych, ale niestety powszechnych w języku uczestników portali internetowych, sekstingu i wielu innych. Młodzi ludzie poznali prawne konsekwencje mowy nienawiści, uczyli się, jak radzić sobie z emocjami i w kulturalny sposób wyrażać krytykę. Dowiedzieli się także, jak walczyć z cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy, gdy padną jej ofiarą. Warsztaty i wykłady prowadzili edukatorzy związani z PWSZ w Płocku – Pan Maciej Sikorski, Pani Maria Kapturska, Pan Robert Kapturski oraz Pan Piotr Deputowski, który prowadzi zajęcia i szkolenia w placówkach oświatowo wychowawczych z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa własnego oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Także uczniowie Zespołu Szkół zapoznali zebranych z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, bo „cyfrowy człowiek” ma nie tylko prawa, ale także swoje obowiązki.

            Rozstrzygnięto konkurs, którego tematyka wiązała się z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w sieci Internet, pojęciami i statystykami związanymi z bezpiecznym poruszaniem się w sieci oraz zagrożeniami wynikającymi z uczestnictwa w serwisach społecznościowych.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych nagrodzeni zostali:

      I miejsce – Piotr Dolman – uczeń Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach

      II miejsce – Wojciech Duda – uczeń Gimnazjum im. Ksiażąt Mazowieckich w Sannikach

      III miejsce – Adam Pietrzyk – uczeń Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Piotrkówku

      wyróżnienie – Nikola Kurpias – uczennica Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Iłowie

      wyróżnienie – Mateusz Krzysztof Cichalewski – uczeń Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

      I miejsce – Dominika Siekiera- uczennica Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Wyszogrodzie

      II miejsce – Oskar Piotrowski – uczeń Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

      III miejsce – Michał Górecki – uczeń Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku

Konkurs miał charakter jednoetapowy i polegał na wypełnieniu za pomocą systemu komputerowego testu sprawdzającego wiedzę. Nagrody w konkursie ufundował organ prowadzący szkołę – Starostwo Powiatowe w Płocku. W konkursie udział wzięli uczniowie okolicznych szkół biorących udział w uroczystości z Gmin: Gąbin, Sanniki, Słubice i Iłów.

Ciekawym punktem spotkania byłą dyskusja panelowa, w której wzięli udział Pani Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie, Pani Małgorzata Struzik, przedstawiciel organu prowadzącego oraz edukatorzy Pan Piotr Deputowski i Pan Maciej Sikorski. Pytania kluczowe dotyczyły wizji komunikacji międzyludzkiej za dziesięć lat, możliwości powstrzymania hejtu w publicznej przestrzeni medialnej oraz technologicznych możliwości zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie.

      Całość zwieńczył pełen humoru program artystyczny, przygotowany przez młodzież pod opieką Pani Elizy Bałdygi i Pana Piotra Pietracho obrazujący z przymrużeniem oka nasze zamiłowanie do Internetu oraz bezradność, gdy chwilowo jesteśmy „offline”. Naszej utalentowanej wokalnie uczennicy – Weronice Tarce, akompaniował Pan Tomasz Obidowski.

      Podczas uroczystości uczniowie  zespołu szkół prowadzili ciekawą fotorelację, którą na bieżąco aktualizowali na szkolnym Facebook’u. Był to również czas na promocję haseł związanych z bezpieczeństwem w sieci Internet. 

Po zakończeniu wydarzenia uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek, który sponsorowała Rada Rodziców Zespołu Szkół w Gąbinie.

M. Mofina-Olejnik

Zdjęcia autorstwa Pana Pawła Chmieleckiego

Zdjęcia autorstwa Pani Marii Siekleckiej

Zdjęcia w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół 

Zdjęcia w wykonaniu Pani Kariny Świerczyńskiej