Nie tylko lekcje… Warsztaty, pokazy, plan wycieczki krajoznawczej. Szkoła Dialogu w gąbińskim Zespole Szkół.

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny prowadzony przez Fundację Forum Dialogu realizowany w Zespole Szkół w Gąbinie. Warsztaty „Szkoły Dialogu” to cykl 4 czterogodzinnych spotkań, które realizują edukatorzy Fundacji. Integralny element programu stanowi projekt uczniowski, który składa się z przygotowania oraz przeprowadzenia przez uczniów wycieczki po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską.

Przed drugą wojną światową Gąbin był miejscowością wielokulturową, a ważną jej część stanowili ewangeliccy Niemcy oraz Żydzi. Okupacja niemiecka, która rozpoczęła się we wrześniu 1939 położyła kres tej rzeczywistości – spłonęła żydowska synagoga, a wielu gąbińskich Żydów zginęło w niemieckich obozach zagłady, m.in. w Auschwitz i Chełmnie. Zaledwie 212 Żydów przetrwało Holokaust, wielu z nich dzięki odwadze i ofiarności Polaków.

 Podczas warsztatów młodzi ludzie poznali nie tylko historię gąbińskich Żydów, ale także nieodłączne elementy tradycji żydowskiej. Co to jest synagoga? Bożnica? Tora? Kim jest rabin? Jak wyglądała szkoła żydowska? Do czego służy mycka? Jakie są najważniejsze święta obchodzone przez Żydów? Na te i inne pytania uczniowie uzyskali odpowiedź podczas interaktywnych warsztatów, które odbyły się w szkole.

Kolejne wyzwanie przed młodymi ludźmi, to zaprojektowanie trasy wycieczki ulicami Gąbina do miejsc związanych z pamięcią dawnych dni, tych sprzed drugiej wojny światowej – do Gąbina wielobarwnego i wielokulturowego. Projekt przewiduje także inne aktywności uczniów. Nasze pomysły to warsztaty kulinarne dotyczące żydowskiej kuchni, lekcje poświęcone historii przedwojennego Gąbina, wywiady ze świadkami historii, a nawet nocowanie w szkole połączone z maratonem filmowym.

Kolejne wydarzenia już w maju. Trzymajcie kciuki!

M. Mofina-Olejnik