Nie tylko lekcje… „Szkoła Dialogu” w gąbińskim Zespole Szkół – spotkanie integracyjne

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny prowadzony przez Fundację Forum Dialogu realizowany w Zespole Szkół w Gąbinie, poświęcony pamięci dawnych dni, związany z wielokulturowością przedwojennego Gąbina.

Kolejnym punktem programu było spotkanie młodzieży z potomkami miejscowych Żydów, wśród których byli Leon Zamość, Michael Shade oraz Bernard Guyer – członkowie the Gombin Society, organizacji skupiającej potomków gąbińskich Żydów. Gości  przywitała Danuta Kowalkowska- Fiłoniuk – Dyrektor Zespołu Szkół. Władze Powiatu reprezentowała Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, na spotkaniu obecny był także Mariusz Wojtalewicz – kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz Wojciech Wasilewski – autor trójwymiarowej rekonstrukcji gąbińskiej synagogi, której model znajduje się w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Władze Fundacji reprezentowała Maria Piekarska. W integracyjnej części warsztatów młodzież oraz zaproszeni goście mogli się lepiej poznać, wymienić poglądy i poszukać tego, co nas łączy, a następnie wysłuchać opowieści o przeszłości ich rodzin i o tym, czym teraz zajmują się potomkowie gąbińskich Żydów. Dzięki pomocy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku nie było barier językowych, a spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Po obiedzie przygotowanym przez młodzież pod opieką Ludmiły Koprowicz – nauczyciela Zespołu Szkół, goście udali się na gąbiński kirkut, gdzie odmówili tradycyjny kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych.

M. Mofina-Olejnik