VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Łodzi

W dniach 4-5 czerwca 2019  r. w Łodzi odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej od tradycji do współczesności. Festiwal Piosenki Rosyjskiej jest wydarzeniem kulturalnym i medialnym promującym młodych artystów. Uczestnikami  festiwalu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski.

Festiwal już od lat cieszy się sporą popularnością wśród młodzieży Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, gdyż daje możliwość zaprezentowania własnych umiejętności językowych i wokalnych na profesjonalnej scenie. W tym roku w eliminacjach wstępnych wzięły udział jak zawsze setki uczniów z całej Polski. Zespół Szkół im. St. Staszica w Gąbinie może być dumny, gdyż wśród uczestników VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej znaleźli się nasi uczniowie. Na finałowy występ do Łodzi pojechali Justyna Wiśniewska, Przemysław Szablewski oraz Weronika Tarka.  Przygotowali utwory w dwóch kategoriach: solista i duet. W kategorii duet Justyna Wiśniewska i Przemysław Szablewski wykonali dwie piosenki „Duet” i „Ja eto ty”, zaś Weronika Tarka zaśpiewała znany romans rosyjski „Dorogoj dlinnoju”. Uczniowie poświęcili dużo energii na przygotowanie się do tego koncertu. Podczas finału, który miał miejsce w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej, zaśpiewali z wielkim zaangażowaniem i choć nie udało się wygrać, to zetknięcie się z kulturą rosyjską i występ na profesjonalnej scenie będzie dla naszych uczniów niezapomnianą przygodą.

Organizatorami  Festiwalu byli XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi, Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód. Patronat honorowy objęli: Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP, Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Rektor Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, zaś patronat medialny – TVP Łódź, Radio Łódź i czasopismo Europa.ru. Wsparcia finansowego udzielili liczni sponsorzy.

Gratulujemy Justynie, Weronice i Przemkowi! Życzymy dalszych sukcesów!!!

Kamilla Krakowska