„Niemiecki plus” / „Deutsch plus”

W roku szkolnym 2019/2020 realizujemy w Liceum Ogólnokształcącym ogólnopolski projekt przygotowany przez Goethe-Institut w Warszawie. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Ambasada Niemiec w Warszawie, a partnerami są Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku,  Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku – jednostki Samorządu Województwa Pomorskiego.

Cele projektu to: zaangażowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców w działania na rzecz propagowania języka niemieckiego; stworzenie silnej sieci szkół, które oferują naukę języka niemieckiego w zwiększonym zakresie lub potrzebują wsparcia w prowadzeniu działań w tym kierunku; wyraźne zaangażowanie nauczycieli w projekty i konkursy związane z językiem niemieckim, poprzez zachęcanie uczniów do udziału w tego typu inicjatywach; aktywny udział uczniów ze wszystkich typów szkół w wydarzeniach (imprezach, konkursach, projektach) przygotowanych w ramach oferty Goethe-Institut.

Goethe-Institut jest ważnym partnerem, zapewniającym wysoki poziom kwalifikacji zawodowych nauczycieli i polepszenie tym samym jakości zajęć lekcyjnych z języka niemieckiego we wszystkich typach szkół w całej Polsce. 

W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie zrealizowaliśmy już dwa działania: wizyta studentki z Niemiec w szkole i udział w koncercie Rogera Reklessa w Warszawie. Zarówno podczas spotkania z młodą Niemką jak i z artystą z Niemiec dały uczniom możliwość kontaktu z „żywym językiem”.

Gość z Niemiec – Antonia Nowak zaprezentowała w ciekawej formie informacje o sobie i swoim studenckim życiu w Berlinie. Młodzież zadawała pytania starszej koleżance dotyczące różnych zagadnień, m. in. zainteresowań, podróży, pobytu w Polsce. Dzięki interaktywnej zabawie uczestnicy spotkania chętnie wypowiadali się w języku niemieckim.

Roger Rekless odbył tournée po Polsce. Koncerty odbyły się w Gdyni, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie i Warszawie. Niemiecki raper (David Mayonga) urodził się w Monachium, jest nie tylko muzykiem i autorem tekstów, ale również producentem, prezenterem, DJ oraz pedagogiem. W warszawskim klubie Progresja nasi licealiści wspaniale się bawili, śpiewali razem z artystą, robili sobie zdjęcia i brali autografy od Rogera i jego akompaniatora.

Znajomość języka niemieckiego pomogła uczestnikom obu wydarzeń w lepszym poznaniu naszych sąsiadów i ich kultury. Te niecodzienne spotkania były okazją do rozwijania kompetencji interkulturowej.

Opracowała:

Marzena Sosińska