I Biesiada Patriotyczna w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica

„NIE PYTAJ WIĘCEJ MNIE

nie pytaj mnie
dlaczego jestem z nią
nie pytaj mnie
dlaczego z inną nie
nie pytaj mnie
dlaczego myślę że…
że nie ma dla mnie innych miejsc”

                                           Obywatel GC

Tym cytatem tuż po uroczystym odśpiewaniu przez wszystkich uczestników uroczystości Mazurka Dąbrowskiego Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie Pani Jadwiga Milewska rozpoczęła I Biesiadę Patriotyczną.

W niecodziennej scenerii i formie, bo przy biesiadnych stolikach oraz  towarzystwie poczęstunku przygotowanego w formie bufetu, zgromadziła się społeczność zespołu szkół oraz zaproszeni na tą uroczystość goście, emerytowani pracownicy szkoły, przyjaciele szkoły i rodzice. Wśród gości nie zabrakło Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin Pana Krzysztofa Jadczaka, Radnych Powiatu Płockiego oraz Miasta i Gminy Gąbin, Dyrektorów okolicznych szkół i przedszkoli, ks. dra Andrzeja Świderskiego prezesa Stowarzyszenia Pro Patria  Pana Łukasza Strzeleckiego,  przedstawiciela gąbińskiej  grupy re-konstruktywnej Pana Andrzeja  Żabki, który przybył z rekwizytem, jakim jest  rząd koński i prelegenta Pana doktora Tomasza Szydłowskiego

Naszą uroczystość uświetnił występ przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola im. Króla Maciusia I w Gąbinie. Dzieci pięknie  recytowały wiersze  oraz śpiewały piosenki patriotyczne. Dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. W uroczystości brały udział dzieci z grup 4, 5 i 6 latków, przygotowane przez nauczycieli przedszkola.

Po wspaniałym występie dzieci głos zabrał Burmistrz miasta i gminy Gąbin Pan Krzysztof Jadczak, który w kilku słowach docenił zorganizowane przedsięwzięcie oraz zaprosił zgromadzonych gości na Gminno-miejskie obchody Dnia Niepodległości. Pan Burmistrz przekazał na ręce Pani Dyrektor monografię „Dzieje Gąbina i okolic” autorstwa Profesora Janusza Szczepańskiego.

Goście biorący udział w obchodach Święta Niepodległości mogli włączyć się w śpiewanie pieśni patriotycznych dzięki przygotowanym śpiewnikom. Nie zabrakło najważniejszych pieśni i piosenek patriotycznych, w których śpiewanie angażowali się chętnie wszyscy uczestnicy.

Kolejnym punktem uroczystości był bardzo pouczający wykład „Koń w Wojsku Polskim” przygotowany i zaprezentowany przez Pana Tomasza Szydłowskiego we współpracy z Panem Andrzejem Żabką. Wszyscy zgromadzeni otrzymali solidną porcję informacji o roli konia w trakcie działań zbrojnych jak i utrzymaniu go we właściwej kondycji, żeby mógł  jak najlepiej służyć i towarzyszyć żołnierzom w trakcie walki. Mieli możliwość zobaczyć, jak wygląda rząd wierzchowy.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół przedstawili przepiękny program artystyczny „Pisk Białego Orła” przygotowany pod kierownictwem Pani Beaty Rybink i Pana Tomasza Obidowskiego Program dostarczył wszystkim wielu wzruszeń, towarzyszył mu emocjonujący teatr cieni.

Młodzież chciała zaakcentować, że w tym szczególnym dniu, dniu Święta Niepodległości pamiętamy o bohaterach naszej ojczyzny – to nasz patriotyczny obowiązek i wyraz patriotyzmu. Chcemy pamiętać o tych, których krew widnieje na naszej biało czerwonej fladze.

Uroczystość została przygotowana dzięki współpracy i zaangażowaniu Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz działającego przy zespole szkół Stowarzyszenia „IUVENES”, a szczególnie jej prezes Joanny Matuszewskiej. Nad organizacją poczęstunku czuwała Pani Ludmiła Koprowicz, a przepiękny wystrój sali był dziełem Pani Marii Olszewskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji I Biesiady Patriotycznej w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo o do zobaczenia za rok…

Fot: Maria Sieklecka, Karina Świerczyńska