Realizacja działań będących kontynuacją udziału w Programie Szkoła Dialogu

Wiosną 2019 roku w Naszej Szkole zrealizowano we współpracy z Fundacją Forum Dialogu Program Szkoła Dialogu. Aby otrzymać certyfikat Szkoły Dialogu oraz mieć możliwość uczestniczenia w Gali wieńczącej tę edycję podjęliśmy się kontynuacji  programu.

Celem działań związanych z kontynuacją programu Szkoła Dialogu było zapoznanie uczestników z życiorysem i twórczością Rejzl Żychlińskiej – poetki urodzonej w Gąbinie, której wiersze pozyskano od Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej. Jednocześnie uczniowie odbyli warsztaty recytatorskie oraz kulinarne. Prezentacja życiorysu poetki uświadomiła uczniom, jak trudne i dla nich nie do wyobrażenia były losy m.in. Żydów w  czasie wojny oraz w okresie powojennym. Recytowane teksty potwierdziły przeżycia, smutek, nostalgię autorki. Przygotowana edukacyjna gra miejska pozwoliła w nowoczesny sposób – wykorzystując nieodłączne medium młodzieży – telefon poznać pojęcia związane z symbolami, świętami, kuchnią, architekturą, językiem jidysz, imionami i nazwiskami. Kulminacją działań projektowych był mini wykład z  zakresu kuchni żydowskiej. Uczniowie dowiedzieli się co znaczy kuchnia koszerna, poznali nazwy tradycyjnych potraw oraz wykonali żydowskie ciasto marchewkowe, którego aromat podczas pieczenia rozchodził się po całej szkole. Wszyscy obecni mieli okazję go posmakować. Efektem finalnym programu, oprócz pozyskanej wiedzy, jest wpis do szkolnej kroniki, gazetka szkolna prezentująca   postać i twórczość poetki, informacje zamieszczone na FB szkoły oraz lokalnych mediach.  W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klas pierwszych i drugich technikum oraz liceum ogólnokształcącego oraz nauczyciele: Pani  Beata Rybnik- przygotowanie uczniów do recytacji wierszy Rejzl Żychlińskiej, współtworzenie scenografii, warsztaty recytatorskie, Pani Maria Olszewska – prezentacja życiorysu poetki, współtworzenie scenografii, opis wydarzenia w kronice szkolnej, wykonanie tablicy upamiętniającej twórczość Rejzl,  Pani Marzena Sosińska – opracowanie i przeprowadzenie z uczestnikami gry miejskiej „Wielokulturowość Gabina i Okolic – Judaizm”, której celem było poznanie najważniejszych informacji o judaizmie. Uczniowie mieli wskazówki ukryte w kodzie QR, finałem było utworzenie hasła z liter ukrytych w rozwiązaniu poszczególnych zadań,  Pani Ludmiła Koprowicz – wyjaśnienie uczniom pojęć związanych z kuchnią żydowską, podanie nazw przykładowych potraw, wykonanie z uczniami ciasta marchewkowego – znanego deseru kuchni żydowskiej, Pani Eliza Bałdyga – opracowanie materiałów podsumowujących realizację programu, zamieszczenie na stronie szkoły, przekazanie do mediów. W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „IUVENES ”na rzecz Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie oraz Lokalnej Społeczności. Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Ziemi Gąbińskiej za udostępnienie materiałów.