Już oficjalnie – jesteśmy Szkołą Dialogu.

Już oficjalnie – jesteśmy Szkołą Dialogu.

„Forum Dialogu” od 12 lat wspiera uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w poszukiwaniu osobistych losów dawnych członków ich społeczności lokalnej. Grupy projektowe uczestniczące w programie Szkoła Dialogu odkrywają często zapomnianą historię i kulturę żydowską w swojej miejscowości, a następnie poprzez różnorodne  działania prezentują  zdobytą wiedzę innym mieszkańcom. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym chorobą COVID-19 tegoroczne uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu, a zarazem uhonorowanie uczestników i uczestniczek oraz podziękowanie za ich ciężką pracę, odbyło się online 17 kwietnia 2020roku. W programie Szkoła Dialogu w 2019 roku wzięło udział 38 szkół z całej Polski, do których dołączyła rekordowa liczba 36 szkół, które kontynuowały pracę rozpoczętą podczas warsztatów w poprzednich latach. Spośród projektów konkursowych nadesłanych przez tegorocznych absolwentów programu jury wybrało najlepsze prace i przyznało nagrody w 4 kategoriach: Odkrywanie historii, Innowacyjność, Różnorodność działań oraz Wpływ na społeczność lokalną. Podczas Gali Online Szkoły Dialogu przedstawione zostały osiągnięcia uczniów i uczennic, zaprezentowano szkoły nominowane w kategoriach oraz przyznano nagrody zwycięzcom” – czytamy w oświadczeniu prasowym Fundacji.

„Jestem zachwycony tym co robicie. Weszliście na fantastyczną drogę. Oprócz tego, że w sercu macie prawdziwą miłość do Polski, patriotyzm, to jeszcze odkrywacie, że można zaprzyjaźnić się z kimś kto kiedyś na tym terytorium był, z kimś kto też ma niesamowity sentyment do tego terytorium i że razem tworzycie nową przyszłość i wspólnotę” – mówił Henryk Wujec przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu.

Cała nasza społeczność szkolna ciężko pracowała, odkrywając ślady, często zapomnianej, przeszłości.  Poznawała dawny wielokulturowy Gąbin z jego mieszkańcami, tradycjami, codziennym życiem. Odbyła się klasyczna wycieczka, połączona z warsztatami kulinarnymi, quizami wiedzy i grą terenową – poszukiwaniem w odpowiednich miejscach kodów QR, odwiedziliśmy lokalny kirkut, nagraliśmy film prezentujący nasze działania, wydaliśmy także specjalny numer szkolnej gazetki w całości poświęcony realizacji projektu „Szkoła Dialogu”. Ciekawym punktem naszych działań było spotkanie młodzieży z potomkami miejscowych Żydów, wśród których byli Leon Zamość, Michael Shade oraz Bernard Guyer – członkowie the Gombin Society, organizacji skupiającej potomków gąbińskich Żydów. Władze powiatu reprezentowała Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, na spotkaniu obecny był także Mariusz Wojtalewicz – kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz Wojciech Wasilewski – autor trójwymiarowej rekonstrukcji gąbińskiej synagogi, której model znajduje się w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Naszych gości przywitaliśmy przygotowanym własnoręcznie koszernym poczęstunkiem. W tym roku szkolnym także kontynuowaliśmy nasze działania, odbył się m.in. wieczór poetycki poświęcony gąbińskiej poetce żydowskiego pochodzenia – Rajzly Żychlińskiej.

Cieszymy się z tytułu Szkoły Dialogu, gratulujemy naszym Koleżankom i Kolegom z całej Polski zwycięstwa w poszczególnych kategoriach, ale przede wszystkim zapału i wysiłku włożonego w odkrywanie zapomnianych kart historii.

M. Mofina-Olejnik