„Młodzi kontra stereotypy” –  realizacja praktyk zawodowych w Grecji przez uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

    Grecja – kolebka cywilizacji, kraj tysięcy wysp, pięknego morza i lazurowego nieba stała się w tym roku szkolnym miejscem odbywania praktyk zawodowych przez 54 uczniów i 4 absolwentów technikum w Zespole Szkół w Gąbinie. Pod okiem 5 opiekunów – nauczycieli przedmiotów zawodowych, młodzież kształcąca się w zawodach technik informatyk, technik pojazdów samochodowych i technik hotelarstwa zdobywała doświadczenie zawodowe oraz szlifowała wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole.

    A wszystko to zaczęło się od projektu o nazwie „Młodzi kontra stereotypy”  napisanego przez szkołę w ramach konkursu Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, który został zatwierdzony 31 lipca 2019r. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Kwota przyznanej dotacji wyniosła: 453 080,94 PLN i pokryła wszystkie koszty związane z organizacją, przygotowaniem,  podróżą i wsparciem indywidualnym.

    Początkowo wyjazd miał się odbyć na przełomie marca i kwietnia. Jednak wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował te plany i przesunięto termin mobilności na początek września 2020r. Przed wyjazdem odbyły się zajęcia przygotowujące młodzież do wyjazdu, obejmujące naukę języka angielskiego ze szczególnym naciskiem na komunikatywność  oraz słownictwo branżowe, zajęcia z pedagogiem szkolnym oraz zajęcia kulturoznawcze na temat Grecji.

    Praktyki trwały 2 tygodnie- od 31 sierpnia do 11 września i rozpoczęły się 30 godziną podróżą komfortowym piętrowym autokarem przez Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię aż do Grecji. Po dotarciu na miejsce wszyscy zostali zameldowani w czterogwiazdkowym hotelu Olympus Thea w malowniczej miejscowości Platamonas na Riwierze Olimpijskiej u stóp masywu Olimp.

    Już pierwszego dnia młodzież odbyła pierwsze praktyki u greckich pracodawców zgodnie z kierunkiem kształcenia i po uzgodnieniu programu praktyk. Organizacją przyjmującą nas w Grecji był Olympus Education Services.  Praktyki odbywały się codziennie z wyjątkiem weekendu. Ich celem było umożliwienie uczniom poznania tajników pracy w zawodach informatyka, hotelarza i mechanika samochodowego oraz porównanie metod pracy i rozwiązań przyjętych w Polsce z metodami oraz rozwiązaniami stosowanymi w Grecji, a także nabycie umiejętności pracy w zespole międzynarodowym. Młodzi ludzie mieli okazję poznania struktury organizacyjnej zakładów pracy, sposobu zarządzania czy innowacyjnych rozwiązań technologicznych niespotykanych w kraju. Ponadto uczniowie szlifowali znajomość branżowego języka angielskiego, a także zdobywali doświadczenie w porozumiewaniu się w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych.  Wieczorami opiekunowie organizowali spotkania podsumowujące dzień, które były okazją do wymiany uwag, spostrzeżeń i pochwał. Nasz pobyt w Grecji relacjonowaliśmy na szkolnej stronie www i na Facebooku, co z pewnością przyczyniło się do promocji naszej szkoły, a także całego regionu płockiego.

    W czasie wolnym od praktyk realizowaliśmy program kulturowy. Zwiedziliśmy urocze miasteczko Litohoro z przepięknym wąwozem i wodospadem Zeusa. Widzieliśmy zamek Platamonas i Stary Panteleimon- uroczą wioskę na szczycie góry, gdzie centralny plac jest w całości pokryty konarami 100-letniego platana. Byliśmy w Thesalonikach, gdzie zobaczyliśmy symbol miasta- Białą Wieżę, Bazylikę Św. Dymitra, Łuk Galeriusa i ruiny starożytnego forum miasta z czasów rzymskich. Jednak najciekawszą atrakcją  było zwiedzanie Meteorów-  klasztorów pobudowanych na szczytach stromych masywów skalnych osiągających wysokość do 540 m n.p.m.  Innego dnia wybraliśmy się w rejs statkiem wycieczkowym na wyspę Skiathos, słynącą ze złotej plaży i błękitnego morza. Na statku załoga umiliła nam czas prezentując greckie tańce i muzykę, a jakby tego było mało stadko delfinów wyłoniło się obok burty budząc zachwyt wszystkich pasażerów.

    Na dwa dni przed wyjazdem organizacja przyjmująca zorganizowała dla nas w hotelu wieczór grecki podczas którego zaprezentował się nam grecki zespół muzyczny, a ubrani w tradycyjne stroje tancerze zaprezentowali nam narodowy taniec- sirtaki zorba, porywając do tańca młodzieży i opiekunów.

    Na koniec pobytu opiekunowie rozstrzygnęli konkurs na najczystszy pokój, a także najpiękniejsze zdjęcie z Grecji. Młodzi ludzie poczuli się dzięki temu docenieni i zauważeni. Pełni energii i siły dzięki bajecznej greckiej pogodzie i cudownym doświadczeniom  wróciliśmy do Polski.

    Praktyki w Grecji okazały się strzałem w dziesiątkę nie tylko dlatego, że przyczyniły się do rozwoju zawodowego młodych ludzi, ale również  nabycia przez nich wielu życiowych kompetencji, takich jak: samodzielność, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, radzenie sobie w zupełnie nowych sytuacjach stresowych, elastyczność, punktualność i uprzejmość. Wzmocniło to ich poczucie własnej wartości i podniosło samoocenę jako przyszłych pracowników/ obywateli. Ponadto wierzymy, że złamaliśmy tytułowe stereotypy o ludziach z prowincji jak i te nie zawsze pochlebne stereotypy
o Polakach. W dodatku poznaliśmy niezmącony grecki spokój, nazywany przez mieszkańców „siga siga”, i doświadczyliśmy niebywałej i wszędobylskiej życzliwości, którą zamierzamy zarazić także naszych rodaków.

Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjazdu.

                                                                                                                       Opracowała  A. Chyra