” MAM HAKA NA RAKA

Opublikowany 2013/02/27

       Jesteśmy uczennicami III klasy technikum ekonomicznego. W skład naszego zespołu wchodzą trzy dziewczyny: Klaudia, Paulina i Ewa. Mamy wiele chęci i zapału do działań. Nasze pomysły tworzymy z myślą o osobach, które nie są świadome tego, czym tak naprawdę jest rak skóry i jakie pociąga za sobą skutki, ponieważ pochodzimy z małych miejscowości, gdzie nie wszyscy mają dostęp do wiedzy o profilaktyce, nasze działania są szczególnie cenne. Pragniemy uświadomić społeczeństwo o istnieniu raka i sposobach jego zapobiegania. Mamy nadzieję, że poprzez nasze działania dotrzemy do wielu osób, którzy zdecydują się na badania profilaktyczne. Wiemy, że podjęłyśmy się bardzo trudnego wyzwania, ale stawiamy mu czoło i mówimy: ” MAM HAKA NA RAKA”!!!

        Nasze działania rozpoczęłyśmy od stworzenia bloga, na którym umieściłyśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat raka skóry. Następnie powstało nasze konto na Facebooku, na którym aktywnie zamieszczamy wszystkie aktualności dotyczące naszych działań. Dzięki temu każdy z naszych kolegów i koleżanek może śledzić nasze poczynania.

        Udało się nam pozyskać Honorowych Patronów naszej działalności, którzy zawsze nas podnoszą na duchu i świadczą pomocną dłoń. Wspierają nas: szkolny pedagog Pani Elżbieta Sztygiel, pielęgniarka Pani Krystyna Bisiorek, lekarz rodzinny Pan Sławomir Łoniewski, Starosta Płocki Pan Michał Boszko, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Pan Krzysztof Jadczak, lekarz rodzinny Pan Roman Lamorski oraz psycholog Pani Marzena Mofina.

        Zorganizowałyśmy w naszej szkole małą sprzedaż babeczek i ciast, które same przyrządziłyśmy. Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przeznaczyłyśmy na zakup maskotek i zabawek do Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku. Radość, która malowała się na buziach dzieci po otrzymaniu prezentów była bezcenna.

        Uzyskaliśmy również kilku sponsorów, którzy okazali się być bardzo hojni i wsparli nas finansowo oraz materialnie. Firma ,,Fake Bake” przesłała nam samoopalacze, które prezentowałyśmy naszym kolegom i koleżankom, którym pokazywaliśmy, jak w prosty i zdrowy sposób można uzyskać piękną opaleniznę.

        Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ,,HATREX”, oraz ,,Zajazd nad Wisłą - Dom Weselny'' wsparli nas finansowo. Przekazane środki przeznaczyłyśmy na organizację Dnia Hakowicza oraz na wykonanie profesjonalnych ulotek zachęcających do przeprowadzania badań profilaktycznych raka skóry.   

        O naszej działalności zrobiło się głośniej na większym obszarze Polski poprzez wywiady, których udzieliłyśmy do gazety ,,Tygodnik Płocki” oraz ,,Cogito”. Udzieliłyśmy również wywiadu do płockiego radia ,,Eska”, w którym opowiedziałyśmy o przeprowadzanych przez nas działaniach. Audycja z naszym udziałem była puszczana przez cały tydzień w najważniejszych informacjach dnia.

        20 lutego 2013 r. w naszej szkole odbył się Dzień Hakowicza. Tego dnia naszymi działaniami objęłyśmy całe miasto Gąbin, gdzie razem z naszymi kolegami i koleżankami udaliśmy się na Marsz Zdrowia. Podczas niego odwiedziliśmy pobliski Ośrodek Zdrowia oraz Urząd Miasta i Gminy Gąbin, gdzie zawiesiliśmy wykonane przez nas plakaty oraz zbieraliśmy podpisy pod deklaracją ,,Zachęcę jedną osobę do przeprowadzenia bania profilaktycznego”. Następnie nasze działania przeniesione zostały na teren szkoły, gdzie rozdawałyśmy ulotki, marchewki, wstążki oraz soki marchewkowe pracownikom szkoły oraz uczniom. Przygotowałyśmy również konkurs, aby sprawdzić wiedzę naszych kolegów na temat czerniaka. Byłyśmy mile zaskoczone aktywnością uczniów.

        Aby poszerzyć naszą wiedzę odbyłyśmy wizytę w gąbińskim Ośrodku Zdrowia u Pani dermatolog. Podczas wizyty dowiedziałyśmy się wiele ciekawych informacji na temat czerniaka, które następnie przekazałyśmy naszym rówieśnikom. Poddałyśmy się również badaniom naszych znamion, co było dla nas interesującym i bardzo pouczającymprzeżyciem.

        W naszej szkole zorganizowałyśmy również prelekcje, na których została wyświetlona specjalna prezentacja na temat raka skóry. Przeprowadziłyśmy również konkurs, którego laureatka otrzymała samoopalacz ufundowany przez jednego z naszych sponsorów.

        Cieszymy się bardzo, że tak wiele osób nas wspiera i bardzo nam pomaga. Mamy nadzieję, że nasze działania nie pójdą na marne i młodzież oraz ludzie starsi zaczną badać swoje znamiona.

         Zapewniamy wszystkich, że to jeszcze nie koniec naszych działań, gdyż mamy dużo pomysłów, które w najbliższym czasie zamierzamy zrealizować.

HAKOWICZKI