„Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.”
www.dbi.pl
Mając na uwadze rozwój technologii komunikacyjno-informacyjnej i powszechność Internetu 20 marca uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie pod kierownictwem Pani Elizy Bałdyga i Pana Piotra Pietracho przeprowadzili zajęcia edukacyjno-informacyjne skierowane do uczniów klas trzecich Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
W programie 45-minutowych zajęć przeprowadzono ankietę na temat wiedzy młodzieży dotyczącej bezpieczeństwa w sieci internet. Uczniowie klasy II TI: Michał Smolarek, Damian Szymański i Tomasz Smolarczyk, przedstawili prezentację poświęconą trzem aspektom bezpiecznego korzystania z sieci internet:
Czy w internecie jesteśmy anonimowi ?
Włamania sieciowe i infekcje komputera.
A co z naszym Zdrowiem...?
W Prezentacji wykorzystano animacje przygotowane na konkurs Powiatowy „Razem tworzymy lepszy internet” BEZPIECZNY!. Autorami animacji są uczniowie: Aleksandra Gieras, Michał Smolarek oraz Mateusz Lewandowski. Spotkanie podsumowano krótkim quizem, mającym na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, z jakimi spotykają się użytkownicy sieci Internet. Uczestników i zwycięzców nagrodzono materiałami piśmienniczymi.
Ankietę i quiz przeprowadzono za pomocą zestawu do ankiet i testów elektronicznych Ivote.
Eliza Bałdyga