Ósmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Opublikowany 2014/11/28

W październiku 2014 r. obchodziliśmy  już po raz ósmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. W ramach październikowego święta została przygotowana i wyeksponowana gazetka okolicznościowa, na której znalazły się informacje dotyczące obchodów MMBS oraz konkurs zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy pod tytułem „Ta twarz wygląda znajomo…?”. Zadaniem uczniów było rozpoznanie na wyeksponowanych zdjęciach nauczycieli oraz pracowników szkoły. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, gdyż zdjęcia pochodziły z lat dziecięcych bądź szkolnych. Konkurs wzbudził dużą ciekawość zarówno wśród uczniów, jak i zabawy.

Z okazji naszego święta zorganizowaliśmy również wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej, pod hasłem „Tego nie robi się kotu…”. Wystawa została nam nieodpłatnie wypożyczona przez Książnicę Płocką w ramach nawiązanej współpracy. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 23 października br. Pani Dyrektor Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk powitała przybyłych gości z Książnicy Płockiej, Miejsko-Gminnej Biblioteki w Gąbinie, uczniów z nauczycielami z Gimnazjum w Dobrzykowie oraz naszych uczniów – najlepszych czytelników, a także młodzież z kółka bibliotecznego.  Interesujące fotografie, teksty wierszy oraz bardzo ciekawe przedstawienie postaci poetki podczas otwarcia wystawy, dostarczyły młodzieży wielu estetycznych doznań i cennych informacji o polskiej Noblistce. Nauczyciele bibliotekarze, tj. Pani Maria Olszewska i Tatiana Jastrzębska oprowadzali uczniów po wystawie opowiadając nie w sposób encyklopedyczny, ale w anegdocie i z humorem o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej. Wystawę obejrzeli nie tylko uczniowie naszej szkoły (15 klas), ale także Gimnazjum z Dobrzykowa i z Borek. 

Jednym z wielu podjętych działań było także rozpoczęcie cyklicznego konkursu czytelniczego „Kto czyta, nie błądzi”, który będzie trwał do marca 2015 r. Konkurs stał się tradycją i cieszy się ogromną popularnością - bierze w nim udział 162 uczniów. Każdego miesiąca uczniowie oddają rozwiązane zadanie i pobierają nowe. Oprócz wiedzy, jaką zdobędą rozwiązując testy, quizy, bądź inne formy współzawodnictwa, uczą się też obowiązkowości, systematyczności oraz umiejętności poszukiwania niezbędnych informacji.

Od kilku lat organizujemy także „Kiermasz taniej książki”. Młodzież przychodzi do biblioteki wypożyczyć lekturę, a przy okazji zapoznaje się z ofertą książek do poczytania, słowników, pozycji pomocnych w przygotowaniach do egzaminu maturalnego, itp. Atrakcyjne ceny spowodowały zainteresowanie uczniów, a rabat za sprzedane pozycje w postaci książek wzbogacił biblioteczny księgozbiór.

Takie i podobne imprezy organizowane przez naszą bibliotekę mają na celu zachęcanie młodych ludzi do czytania książek oraz korzystania z Internetowego centrum informacji multimedialnej. Pomagają nawiązać kontakty, tworzyć wizerunek biblioteki-centrum multimedialnego jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego. Święta biblioteczne mają również służyć podtrzymaniu tradycji czytelnictwa, zachęcaniu do pogłębiania wiedzy i obcowania zarówno ze słowem pisanym, jak i otwartymi zasobami edukacyjnymi.

Wszystkim uczestnikom naszego święta serdecznie dziękujemy za liczny udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Organizatorzy

Maria Olszewska

Tatiana Jastrzębska

Galeria mediów