MIĘDZYNARODOWY PROJEKT W HAMBURGU

W dniach 3-9 marca 2024 został zrealizowany trójstronny projekt międzynarodowy #Connect(ed)memories mający na celu spotkanie uczniów i nauczycieli niemieckiej szkoły Lise-Meitner-Gymansium z Hamburga, greckiego II Gimnazjum w Rethymno i Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie w Niemczech, współfinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Celem projekt było wspólne poznawanie historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem kultury pamięci o ofiarach nazistowskiej dyktatury w Hamburgu, zbrodniach wojennych niemieckiej okupacji na Krecie i w Polsce w latach 1941-1944. Uczestnicy zajęli się zbadaniem znaczenia pamięci o wojnie i zbrodni w XX wieku, w odniesieniu do praw człowieka i europejskiego porządku pokojowego.  Poza historią ofiar i sprawców, uczestnicy rozwijali jednoczącą świadomość historii poza swoimi narodowymi miejscami i formami pamięci. Procesy integracyjne odbywały  się poprzez różnorodne zabawy sportowe i animacje językowe, wspólne przygotowywanie materiałów historycznych, zwiedzanie Hamburga (m. in. Hafencity, Elbphilharmonie, Elbtunnel) oraz doskonalenie znajomości języka niemieckiego i angielskiego. Rozwijanie kompetencji kluczowych odbywało się każdego dnia pobytu w Niemczech, ponieważ był to szczególny czas spędzony w nowych warunkach, z daleka od domu rodzinnego.

Naszą Szkołę reprezentowali Julia Domżałowicz, Jakub Gadziński, Michał Kwiatkowski, Hanna Macudzińska, Karolina Paczkowska, Wiktor Pałka, Wiktor Stańczak, Patrycja Stępień, Michał Szkopek i Bartosz Wentland pod opieką Pani Doroty Izydorskiej i Pani Marzeny Sosińskiej. Dziękujemy za zaangażowanie i duży wkład w realizację projektu.

Spotkanie w Hamburgu było wyjątkowe pod wieloma względami. Przedstawiciele gąbińskiego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum realizowali projekt dotyczący czasów nazizmu w Niemczech, pracowali w grupach z uczniami greckimi i niemieckimi podczas zajęć w szkole i zwiedzania miejsc pamięci, m.in. muzeum obozu koncentracyjnego Neuengamme, dawna siedziba Gestapo, Israelitische Töchterschule. Młodzież wykonała zadania projektowe i zaprezentowała wyniki swojej pracy w języku angielskim. Ostatni tego typu projekt odbył się jesienią 2018 roku i był również współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Pani Susanne Ehler, nauczycielka historii w Lise-Meitner-Gymnasium w Hamburgu, poznała się z Panią Marzeną Sosińską, nauczycielką języka niemieckiego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, podczas warsztatów online dla polskich i niemieckich nauczycieli w ramach projektu „Leuchttürme” realizowanego przez aubiko e.V. przy wsparciu PNWM jesienią 2022 roku. Natomiast jesienią 2023 dołączyła Pani Christina Chronaki, nauczycielka języka niemieckiego i historii II Gimnazjum w Rethymno. Przygotowania i wnioskowanie o dofinansowanie trwało kilka miesięcy. Tydzień przed wizytą w Hamburgu odbyła się wideokonferencja dla uczestników projektu z trzech państw.

Bardzo dziękujemy Wszystkim za wsparcie, a szczególnie Dyrekcji naszej Szkoły, Radzie Rodziców i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Goethe-Institut w Warszawie.

Może Ci się również spodoba