Uroczysta Gala w Staszicu

W piątek, 21 czerwca w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca praktyki zawodowe w ramach akcji „Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego” programu Erasmus+.

Była to już piąta uroczystość tego typu, gdyż od tylu lat Zespół Szkół w Gąbinie organizuje praktyki zagraniczne swoim uczniom. Warto wspomnieć, że w 2021 roku szkoła otrzymała tzw. akredytację, która umożliwia skróconą drogę wnioskowania o kolejne dotacje.

Podczas uroczystości przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące projektu, w którym wzięło udział 27. uczniów klas trzecich, uczących się w zawodach: technik informatyk, technik programista, technik hotelarstwa, technik pojazdów samochodowych oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Projekt o nazwie „Staszicowscy zawodowcy w Europie” otrzymał z Unii Europejskiej dofinansowanie w kwocie 58 996,00 EUR. Dotacja ta pozwoliła pokryć koszty związane z organizacją, przygotowaniem, podróżą i wsparciem indywidualnym przez okres dwóch tygodni w słonecznej Grecji. Ponadto, budżetu wystarczyło by zrealizować bogaty program turystyczny, który obejmował zwiedzanie jednych z największych atrakcji Grecji, takich jak Meteory, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkowo uczniowie odbyli rejs na wyspę Skiathos, gdzie kręcono słynny musical „Mamma Mia!“ oraz wycieczkę do Thesalonik- drugiego największego miasta po Atenach.

Mobilność uczniów „Staszica“ trwała od 21 kwietnia do 4 maja 2024r. Praktyki zaś obejmowały 10 dni. Organizacją przyjmującą był Olympus Education Services z siedzibą w Platamonas na Riwierze Olimpijskiej.

Udział uczniów w projekcie niewątpliwie przyczynił się do podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i językowych, a także umożliwił rozwinięcie kompetencji interpersonalnych, takich jak: współpraca w grupie, pewność siebie czy otwartość na zmiany. Pobyt w Grecji relacjonowany był na szkolnej stronie www. i na portalu Facebook, co z pewnością przyczyniło się do promocji szkoły, a także całego regionu płockiego.

Może Ci się również spodoba