Gala, która poruszyła niebo i ziemię!
27 czerwca 2025 – tego dnia Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie zamienił się
w kulturalne i edukacyjne centrum Europy, ze względu na wyjątkową uroczystość – galę podsumowującą projekt „Europejskie Inspiracje Zawodowe Staszica” o numerze 2024-1-PL01-KA121-VET-000220393 dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 67 222,00 EUR. Projekt był realizowany w ramach akcji „Akredytowane projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego” programu Erasmus+. Warto wspomnieć, że szkoła otrzymała tzw. akredytację, która umożliwia skróconą drogę wnioskowania o kolejne dotacje na lata 2021-2027.
Dotacja ta pozwoliła pokryć koszty związane z organizacją, przygotowaniem, podróżą
i wsparciem indywidualnym przez okres dwóch tygodni w słonecznej Grecji. Ponadto, w ramach mobilności zrealizowano bogaty program kulturowy, który obejmował zwiedzanie jednych z największych atrakcji Grecji, takich jak Meteory, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkowo uczniowie odbyli rejs na wyspę Skiathos, gdzie kręcono słynny musical „Mamma Mia!“, wycieczkę do Thesalonik- drugiego największego miasta po Atenach czy miejscowość Litochoro z wąwozem rzeki Enipeas.
Mobilność uczniów Zespołu Szkół trwała od 6 do 19 kwietnia 2025r. Praktyki zaś obejmowały 10 dni. Organizacją przyjmującą był Karatzios-Ferfelis Antonios-Karatziou-Ferfeli Kyriki O.E Center For Vocational Training.
Uroczystość otworzyły słowa koordynatorek projektu Elizy Bałdygi i Anny Dybiec, które serdecznie powitały wszystkich zebranych i zaprosiły do zaznajomienia się z efektami mobilności.
Głównym celem projektu był wyjazd 28 uczniów technikum uczących się w zawodach: technik informatyk, technik programista, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik hotelarstwa, technik mechatroniki oraz technik pojazdów samochodowych na praktyki zawodowe do Grecji, gdzie zdobywali kompetencje zawodowe, poznawali europejskie standardy pracy i rozwijali się w międzynarodowym środowisku. Ich doświadczenia
i refleksje stały się głównym bohaterem gali – wydarzenia pełnego wzruszeń, dumy
i niepowtarzalnych wspomnień!
Centralnym punktem gali było upowszechnianie efektów mobilności, które uczniowie samodzielnie przygotowali i z dumą zaprezentowali! Filmy z mobilności, ukazały nie tylko codzienną pracę, ale też emocje, wyzwania i przemiany, które zaszły w młodych ludziach dzięki mobilności. Podczas dwutygodniowej praktyki zawodowej uczniowie pracowali
w rzeczywistych warunkach, zdobywali cenne umiejętności, doskonalili język angielski
i uczyli się funkcjonować w międzynarodowym środowisku. Odkrywali również kulturę, kuchnię i historię Grecji.
Zeus i greckie boginie poprowadzili symboliczną scenkę teatralną, której bohaterami byli wszyscy uczestnicy mobilności. Uczniowie – z pomocą bogów Olimpu – opowiedzieli o swoich zadaniach zawodowych, największych wyzwaniach, zwiedzonych miejscach, a także o tym, jak praktyki pomogły im rozwinąć się zawodowo i osobowościowo.
Taniec, filmy, scenka teatralna z Zeusem i boginiami oraz symboliczne wręczenie certyfikatów – to wszystko sprawiło, że gala była nie tylko podsumowaniem, ale i pełnym emocji świętem sukcesu, zdobytych umiejętności, przyjaźni i nowych doświadczeń.
Podczas uroczystości miała miejsce inauguracja wyjątkowej wystawy projektów Erasmus+, której autorką jest Pani Maria Olszewska, a bohaterami – wszyscy uczestnicy mobilności!
Podczas uroczystości padło wiele podziękowań dla wszystkich którzy przyczynili się do realizacji projektu, m.in;
– Pani Dyrektor Jadwidze Irenie Milewskiej – za umożliwienie realizacji projektu,
– Starostwu Powiatowemu, a szczególności Wydziałowi Edukacji Kultury i Spraw Społecznych oraz Centrum Usług Wspólnych – za pomoc instytucjonalną,
– Pani Elizie Bałdydze – za koordynację,
– Państwu Annie Dybiec i Januszowi Pielacińskiemu – za wsparcie, opiekę nad młodzieżą oraz wspaniała atmosferę w trakcie mobilności,
– Pani Marii Olszewskiej – za przygotowanie oraz dekoracji oraz wystawy,
– Paniom Teodozji Olszewskiej i Monice Bogdzińskiej za pomoc w realizacji projektu,
– Państwu Joannie Matuszewskiej i Panu Rafałowi Machale za obsługę administracyjną,
– Panu Konradowi Obidowskiemu wraz z pracownikami – za obsługę techniczną wydarzenia,
– Pilotce Pani Patrycji Szkudlarek – za wsparcie w Grecji,
oraz wszystkim rodzicom – za zaangażowanie i pomoc.
Szczególne podziękowania skierowano do uczestników mobilności, którzy stali się ambasadorami szkoły i Polski, pokazując klasę i profesjonalizm.
Eliza Bałdyga










