,,Spotkanie z kulturą rosyjską”

Jakie utwory muzyczne najlepiej odzwierciedlają rosyjską duszę?, Co warto wiedzieć o Rosji i rosjanach? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie liceum ogólnokształcącego i technikum biorący dział w innowacyjnej lekcji języka rosyjskiego w formie programu muzyczno-artystycznego podsumowującego projekt ,,Spotkania z kulturą rosyjską’’ zainicjowanego  przez  Panią Kamillę Krakowską i zrealizowanego  we współpracy

z Panią Kingą Lewandowską. Na niewątpliwy sukces wydarzenia złożył się nie tylko wysoki  poziom prezentacji występującej młodzieży, przygotowanie merytoryczne, ale również wsparcie w postaci entuzjastycznego przyjęcia  publiczności. Jest nam miło, że mogliśmy się również cieszyć  obecnością Pani Wicedyrektor Elżbiety Błaszczyk.

W trakcie spotkania uczniowie mieli  możliwość zaznajomić się z elementami literatury, muzyki, malarstwa oraz najciekawszymi zabytkami Moskwy i Petersburga.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się interpretacje utworów muzycznych takich jak: „Million ałych roz” Ałły Pugaczowej w wykonaniu Klaudii Wolińskiej i Dominiki Olewniczak z kl. II LO, ,, Jeśli w sierce żywiot ljubow’’- współczesnej rosyjskiej wokalistki Julii Sawiczewej w wykonaniu Małgorzaty  Jastrzębskiej z klasy III LO2, utwór ,, Ja eto ty , ty eto ja’’ w wykonani Katarzyny Wierzbickiej z klasy II LO oraz piosenka ,, Serce’’ pochodząca z komedii muzycznej: ,, Świat się śmieje’’ w wykonaniu Dominiki Ziemińskiej z klasy III LO2.

Ciekawe treści  multimedialne prezentowane przez Dawida Lewandowskiego z klasy III TI 1 oraz Mateusza Witeczka z kl. II LO cieszyły się niemniejszym zainteresowaniem i zostaną ponownie wykorzystane na lekcjach. Prezentacje nie były by możliwe do przedstawienia bez wsparcia technicznego uczniów Krystiana Ryfy z kl. III TK/TH 1 i Jakuba Bolmowskiego z kl. III LO2 oraz uczennicy Roksany Kluge z kl. III LO2, dzięki którym w pełni efektywnie mogliśmy podziwiać prace uczniów Naszej Szkoły.

Na szczególne uznanie zasługuje również występ uczennicy klasy II LO Aleksandry Szabanow prezentującej wiersz klasyka literatury rosyjskiej Aleksandra Puszkina

pt. „Ja pomniu ćudnoje mgnowienie”, który wywarł na całej publiczności olbrzymie wrażenie.

Klimatyczna scenografia, której elementy stanowiły prace plastyczne uczniów (również wykonane w formie cyfrowej), słodka niespodzianka w postaci prawdziwych, tradycyjnych rosyjskich słodyczy oraz autentyczne suweniry takie jak samowar czy matrioszki  spowodowały, że uczestnicy śmiało dopytywali o kolejną część spotkania.

,, Jestem pod wrażeniem, że tak można śpiewać po rosyjsku’’ – powiedział uczeń technikum wręczając poprawnie wykonaną  pracę domową stanowiącej zadanie do realizacji w trakcie tej nietypowej lekcji.

Gromkie oklaski, autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży prezentującej swoje talenty- utwierdziły nas w przekonaniu, że spotkanie z kulturą rosyjską było nie tylko atrakcyjne, ale również potrzebne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów- również tych, którzy nie uczą się języka rosyjskiego, którzy  chcieli by pogłębić swoją wiedzę na temat kultury rosyjskiej lub zaprezentować swoje umiejętności do zaangażowania w kolejny etap realizowanego projektu.Jak mawiają Rosjanie:  Одна голова — хорошо, а две — лучше. /Adna gaława — charoszo, a dwie — łućsze- co dwie głowy to nie jedna.

Może Ci się również spodoba