,,Odchodzę od Ciebie miasteczko, zostawiam tu tylko kamień „ – obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Gąbińskich do obozów zagłady.

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica wraz Gombin Jewish Historical and Genealogical Society

oraz stowarzyszeniem  Razem Możemy Więcej przygotował uroczystości związane z obchodami 80.  Rocznicy Wywózki Żydów Gąbińskich. Uroczystość tę honorowym patronatem objął Starosta  Płocki Sylwestra Ziemkiewicza

 Na tę niezwykłą uroczystość składały się różne działania, które odbyły się w dniach 20.04. 2022- 24.04.2022 :

  • lekcja języka polskiego „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celinkier”– Akcja Żonkile
  • lekcja historii – Spotkanie z przedstawicielem Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz lekcja historii w ramach Akcji Żonkile
  • konferencja „Odchodzę od ciebie miasteczko, zabieram stąd tylko kamień”
  • konkurs na plakat „A potem znów zapadła cisza”
  • wystawa zdjęć ze zbiorów rodzinnych potomków Żydów Gąbińskich
  • ułożenie symbolicznych 2100 kamieni upamiętniających zamordowanych Gąbińskich Żydów
  • ,,Spacer pamięci”
  • spotkanie online z potomkami Żydów z Gąbina, poczęstunek, dalsza część wspomnień i rozmów

W ramach przygotowań do obchodów uroczystości niedzielnych – 80. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW GĄBIŃSKICH – uczniowie odbyli lekcję historii poświęconą życiu i kulturze żydowskiej.  Spotkanie poprowadził dr Rafał Kowalski Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku,  ale udział w nim również wzięli nasi goście – Gombinierzy ze Stowarzyszenia Gombin Jewish Historical and Genealogical Society z USA.

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile przeprowadzona została lekcja języka polskiego poprowadzona przez panią Emilię Lewandowską. Lekcja dotyczyła miłości……Nie zabrakło też akcentu bezpośrednio związanego z akcją – żonkili, które uczniowie samodzielnie wykonali. Odbyła się też lekcja historii przeprowadzona przez panią Iwonę Michalską -Milczarek.

22.04.2022r. w naszej szkole odbyła się konferencja pt.: ,, Odchodzę od ciebie miasteczko, zostawiam tu tylko kamień”, w której uczestniczyli nasi goście : wicestarosta Iwona Sierocka i  pani Małgorzata  Struzik- Dyrektor  Wydziału Edukacji. Kultury i Spraw Społecznych  Starostwa Powiatowego w Płocku,  Gombinierzy ze Stowarzyszenia Gombin Jewish Historical and Genealogical Society z USA i Wielkiej Brytanii oraz  społeczność szkolna. Na początku uczniowie przedstawili rys historyczny życia i  wywozu Żydów z Gąbina. Bardzo wzruszającym momentem było przywołanie  2100 nazwisk Żydów z Gąbina, którzy zginęli w czasie deportacji lub w obozach zagłady  80 lat temu.

Kolejnym punktem był program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Artyści ze szkolnego teatru ,, Staszek” oraz  chóru „Sta-Chórek” zaprezentowali program słowno-muzyczny na motywach ,,Medalionów” Zofii Nałkowskiej i wierszy Władysława Broniewskiego oraz piosenek ,, Rebeka”, „Mamele”, ,,Tak jak malował pan Chagall”, ,,Skrzypek  gra”. Następnie odbył się panel dyskusyjny z udziałem gości z USA i Anglii – potomków Żydów Gąbińskich. Uczestnikami panelu byli: Anita Greenbaum-Brush (USA) Vicky Fingeroot (USA) Marlene Rifkin (USA) Michael Shade (GB). Nasi goście nie tylko przedstawili historię swoich rodzin, pokazali wiele ciekawych zdjęć, ale też chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. To była prawdziwie żywa lekcja historii.

Na zakończenie konferencji wystąpił teatr – „Teatr?, No nie wiem” z Gostynina ze sztuką pt. ,, Inni z ulicy Floriańskiej” oraz wręczono nagrody w  konkursie ,, A potem już zapadła cisza”.

 24.04.2022 pod Honorowym Patronatem Pana Sylwestra Ziemkiewicza Starosty Płockiego odbyła się kolejna część  uroczystości pt. „Spacer Pamięci”. Całość wydarzenia rozpoczęła się o godz. 12.00 na Starym Rynku w Gąbinie. W imieniu Pana Starosty głos zabrała Pani Iwona Sierocka –  Wicestarosta Płocki. Obecni byli również Pan Krzysztof Jadczak – Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin wraz z Panią Sekretarz Joanna Stańczak,  Proboszcz Parafii Gąbin Dariusz Piskorski,  Pani dyrektor Jadwiga Irena Milewska, Pan wicedyrektor Janusz Pielaciński oraz społeczność szkolna -nauczyciele, uczniowie i pracownicy. Po części oficjalnej i odczytaniu przez Panią Marię Olszewską wspomnień Pana Jana Borysiaka pt.

  „W 50 rocznicę likwidacji getta -PRZEŚLADOWANIE I ZAGŁADA LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ W GĄBINIE”  wystąpili nasi szkolni artyści  z  chóru „Sta-Chórek” i teatru ,,Staszek” pod kierownictwem pani Beaty Rybnik i pana Tomasza Obidowskiego . Uczniowie zaprezentowali niezwykle wzruszający program artystyczny.

Następnie w kolumnie prowadzonej przez szkolny klub wolontariatu – Klub Ośmiu wszyscy goście udali się  na ul. Strażacką, na której wcześniej wolontariusze z Klubu Ośmiu pod opieką pań: Anny Dybiec i Kamilli Krakowiak ułożyli 2100 kamieni, które stały się  symbolem stracenia tylu istnień ludzi – Żydów Gąbińskich 80 lat temu. Miejsce, gdzie  społeczność żydowska została zagoniona  przez Niemców i po trzech dniach czuwania pod gołym niebem wywieziona na stracenie do obozów zagłady. W sposób majestatyczny i niezwykle wymowny zdawało się mówić: ,,Jak to możliwe… Niezwykłe poruszenie wśród uczestników ,,Spaceru pamięci” wywołała opowieść najstarszego mieszkańca Gąbina pana Jędrzejewskiego – jedynego, żyjącego  świadka  wydarzeń sprzed 80 lat. Pan Jędrzejewski opowiedział nam to ,co widział…Jego słowa na zawsze  zostaną w naszej  pamięci…

Potem wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do naszej szkoły, gdzie połączyliśmy się online z wieloma potomkami Żydów Gąbińskich ze Stowarzyszenia Gombinierów. W imieniu społeczności Staszica głos zabrała pani dyrektor  Jadwiga Milewska. Obecne były również przedstawicielki Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej, które wspierały całe wydarzenie, a na co dzień aktywnie współpracują z naszą szkołą.

 Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i serce, które włożyliście w przygotowanie i realizację tego wydarzenia, dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej niezwykłej uroczystości, a  na zakończenie obchodów 80. rocznicy deportacji Żydów Gąbińskich  warto przywołać fragment wiersza Władysława Broniewskiego :

Wspólne zaświeci nam niebo ponad zburzoną Warszawą,

gdy zakończymy zwycięstwem krwawy nasz trud wieloletni:

każdy człowiek otrzyma wolność, kęs chleba i prawo

i jedna powstanie rasa, najwyższa: ludzie szlachetni. ( ,, Żydom polskim”)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *