VII Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

9 lutego r. w Zespole Szkół im. St. Staszica już po raz VII odbył się Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja odbywała się po hasłem – #działajmyrazem2024. Uroczystość odbywała się pod honorowym patronatem Starosty Płockiego Pan Sylwestera Tadeusza Ziemkiewicza,  Rektora Akademii Mazowieckiej w Płocku Pana Macieja Słodkiego oraz Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku.           Patronatem medialnym uroczystość objęli: Tygodnik Płocki, InfoTVPłock, szotTVmedia oraz portal internetowy: TerazGabin.pl.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: 

 • Pani Iwona Sierocka Wicestarosta Powiatu Płockiego,
 • Pani Małgorzata Struzik, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych,
 • Pan Krzysztof Jadczak, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin
 • Pani Marzena Brzóska, Starszy Wizytator w Kuratoriom Oświaty Delegatury w Płocku
 • Pani Ewa Kowalak, Radna Powiatu Płockiego oraz przewodnicząca płockiego oddziału ZNP,
 • Pani Marta Michalak, radna Powiatu Płockiego,
 • Pan Marian Kuć, pracownik Mazowieckiego Samorządowego Centrum Kształcenia Nauczycieli w Płocku
 • Pani Jadwiga Garstka, prezes Banku Spółdzielczego w Gąbinie
 • Pani Anna Buchner oraz Pani Maria Wierzbicka-Tarkowską z Ośrodka badawczo-rozwojowego CIEKAWOŚĆ
 • Pan Robert Kapturski, wykładowca Akademii Mazowieckiej w Płocku
 • Przedstawiciele Akademii Mazowieckiej w Płocku, którzy zorganizowali stoisko z ofertą uczelni.
 • Pani Joanna Matuszewska, prezes Stowarzyszenie IUVENES
 • Pani Elżbieta Młodziejewska prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej
 • Dyrektorzy, Nauczyciele oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich
 • oraz młodzież Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

Tegoroczna Inicjatywa rozpoczęła się w dość niecodzienny sposób, głosem z przeszłości dla przyszłości. Ożywiony za pomocą sztucznej inteligencji Stanisław Staszic zacny Patron Zespołu Szkół przybliżył zgromadzonym główny cel Dnia Bezpiecznego Internetu, którym jest „inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu”. Pani Jadwiga Irena Milewska Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica wspólnie ze swoją wirtualną podobizną przywitała zgromadzonych gości i oficjalnie rozpoczęła uroczystość.

Podczas uroczystości głos zabrała Pani Iwona Sierocka Wicestarosta Powiatu Płockiego, która zwróciła uwagę na zagrożenia płynące dla młodzieży i dorosłych z sieci Internet oraz przyznała, że bardzo ważne jest śmiałe podejmowanie działań zmierzających do wyeliminowania i łagodzenia skutków coraz to nowych zagrożeń.

„Selfie Mania – wirtualna rzeczywistość” – scenka przedstawiona przez młodzież klas I TI i I TPG, była wprowadzeniem do wykładu skierowanego do publiczności z jakim przyjechały do nas Panie Anna Buchner oraz Maria Wierzbicka-Tarkowska z Ośrodka badawczo-rozwojowego CIEKAWOŚĆ, pt. „Co innego wiem, co innego czuję – insighty z życia młodych w cyfrowym świecie”. Panie w swoim wystąpieniu chciały być głosem młodych i przybliżyć ich doświadczenia związane z funkcjonowaniem z cyfrowym świecie – podzielić się insightami z tego w jaki sposób korzystają z internetu, czego się w tej przestrzeni boją i co ich najbardziej pociąga oraz jak sobie radzić z tymi zjawiskami i gdzie szukać pomocy w trudnych sytucajach z nimi związanymi.

Następnym punktem uroczystości było wystąpienie Pani Elżbiety Młodziejewskiej, która  przedstawiła informację o projekcje w jakim bierze udział wraz z uczniami z klasy I K, w ramach działań Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej.

Kolejną scenką jaką przedstawili uczniowie było spojrzenie na sztuczną inteligencję: „Sztuczna inteligencja w akcji: cuda i kłopoty”. Korespondowała ona z wykładem Pana Roberta Kapturskiego, który przedstawił prezentację zatytułowaną „Dni Bezpiecznego Internetu”. W swojej niezwykle ciekawej pogawędce zawarł informacje o wyciekach danych oraz konsekwencjach, na jakie narażone są ofiary oraz które mogą spotkać sprawców, a także jak mogłoby wyglądać stworzenie sztucznej inteligencji stanowiącej niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Bardzo miłym momentem było wręczenie przez organizatorów przyjaciołom, prelegentom, instytucjom, a także opiekunom uczniów biorących udział w konkursach podziękowań za udział w uroczystości i wspieraniu w organizacji kolejnych edycji, a co za tym idzie podnoszeniu świadomości młodzieży dotyczącej bezpieczeństwa w sieci.

Ostatnim punktem programu było rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród.

Pani Elżbieta Ostrowska, główny organizator VII Powiatowego Konkursu Wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa w Sieci Internet odczytała wyniki w dwóch kategoriach:

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce zajął: Bartosz Macek ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Dobrzykowa 1939r. w Dobrzykowie

II miejsce zajęła: Milena Jędrzejewska ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku

III miejsce zajął: Krzysztof Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie

Wyróżnienie I stopnia otrzymali: Adam Wojtalewicz ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kamieniu oraz Anna Berlińska ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku

Wyróżnienie II stopnia otrzymali: Antoni Kempka ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Anna Kozłowska ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach oraz Alicja Gocała ze Szkoły Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce zajął: Kacper Zieliński z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

II miejsce zajął: Jakub Gałuszewski z klasy 5 TI z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

III miejsce zajął: Jakub Robak z klasy 2 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

Wyróżnienie I stopnia otrzymał: Miłosz Lewandowski z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie

Wyróżnienie II stopnia otrzymał: Kacper Serwach z klasy 2 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

Pani Agnieszka Strzałkowska, główny organizator Konkursu graficznego na mema – „Toxic Media” odczytała wyniki w dwóch kategoriach:

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce zajął: Mikołaj Paweł Borkowski ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie

II miejsce zajął: Adam Wojtalewicz ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kamieniu

III miejsce zajął: Tomasz Leonarczyk ze Szkoły Podstawowej w Pacynie

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce zajęła: Maja Kacprzak z klasy 1 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

II miejsce zajęła: Kornelia Ciastek z klasy 1 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

III miejsce zajęła: Barbara Żabka z klasy 4 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

Wyróżnienie otrzymała:  Julia Sadokierska z klasy 1 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

W konkursie na etiudę filmową – Toxic Media:

I miejsce zajęła klasa 2 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

II miejsce zajęła klasa 1 TPG z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

I miejsce zajęła klasa 1 GF z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

Państwo Eliza Bałdyga i Piotr Pietracho ogłosili wyniki 3-etapowego konkursu szkolnego z wiedzy o DBI:

I miejsce zajął: Jakub Petera z klasy 1 LO1

II miejsce zajął: Aleksander Jan Kiełbasa z klasy 1 TI

III miejsce zajęła: Maja Górecka z klasy 2 TPG

Wyróżnienie I stopnia otrzymał: Paweł Jędrzejczak z klasy 1 TPG

Wyróżnienie II stopnia otrzymali: Szymon Bogulski, Oliwier Wypysiński i Kordian Braszka wszyscy z klasy 1 TI

Na sali zrobiło się gwarnie i radośnie, uczniowie żywo reagowali na nagrody swoich koleżanek i kolegów. A po wykonaniu okolicznościowych zdjęć nadszedł czas na odtworzenie teledysku do piosenki stworzonej i wykonanej specjalnie na potrzeby tegorocznego DBI przez ucznia klasy 4 TPG Mateusza Roskosza.

Na koniec Pani Dyrektor Jadwiga Milewska dokonała podsumowania uroczystości, a Państwo Eliza Bałdyga i Piotr Pietracho podziękowali sponsorom imprezy: Starostwu Powiatowemu w Płocku, Radzie Rodziców, stowarzyszeniom działającym przy Zespole Szkół: IUVENES i Razem Możemy Więcej oraz Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Gąbinie za bardzo hojne wsparcie.

Warto wspomnieć, że w organizację VII Powiatowego Dnia Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie zaangażowani byli:

– Pani Eliza Bałdyga i Pan Piotr Pietracho – organizatorzy imprezy

– Pani Dyrektor Jadwiga Irena Milewska – wspierająca wszelkie działania

– Pani Elżbieta Ostrowska – odpowiedzialna za przygotowanie i opiekę nad konkursem Wiedzy o Bezpieczeństwie w Sieci Internet

– Pani Agnieszka Strzałkowska – odpowiedzialna za przygotowanie i opiekę nad konkursem Toxic-Media

– Pani Dorota Jażdrzyk i Pan Grzegorz Cichosz – odpowiedzialni za nadzorowanie konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie w Sieci Internet

– Pani Maria Olszewska  – odpowiedzialna za przygotowanie pięknej dekoracji

– Pan Konrad Obidowski – odpowiedzialny za audiowizualną obsługę uroczystości

– Pani Kamilla Krakowska, wraz z Klubem Ośmiu – staszicowskim wolontariatem, odpowiedzialni za pomoc w kierowaniu gości

– Pani Agata Sztygiel i Pani Ludmiła Korpowska wraz z uczniami branży hotelarskiej, odpowiedzialni za przygotowanie i obsługę serwisu kawowego

– rodzice klas 1 TI, 1TPG, 2TG i 5 TI  – zaangażowani w organizację słodkiego poczęstunku

– nauczyciele opiekujący się młodzieżą

– pracownicy administracji i obsługi, którzy zapewnili komfort i bezpieczeństwo

– uczniowie klas 1 TI (Szymon Bogulski, Tobiasz Fus, Bartosz Gorczycki i Jakub Ożdzyński) i 1 TPG: (Wiktoria Dudkiewicz, Maja Kacprzak, Hanna Kuźmińska, Zuzanna Kuźmińska, Karol Dzikowski i Tomasz Pietrowicz), którzy wystąpili w scenkach rodzajowych. Piosenkę końcową – „Rootkit” przygotował uczeń IV TI Mateusz Roskosz.

Do zobaczenia za rok!

Może Ci się również spodoba