Urodziny Patrona Szkoły – księdza Stanisława Staszica
„Nauczycielu, któż jest moim bliźnim?” – za nami trzecia odsłona 5-letniego projektu edukacyjnego „Pod znakiem Staszica”. Pierwsza edycja wydarzenia przeniosła nas do epoki stanisławowskiej, przypomnieliśmy wówczas zarys biograficzny księdza Stanisława Staszica, odwołując się do jego najważniejszych pism i myśli politycznej – głęboko opartej na miłości do zagrożonej Ojczyzny. W ubiegłym roku wyruszyliśmy tropem ojczystych i europejskich wojaży naszego Patrona – prezentując Księdza Staszica jako prekursora turystyki i rekreacji.
Ksiądz Stanisław Wawrzyniec Staszic to jednak człowiek tak wielu pasji i przestrzeni działań, że wszechstronność jego zainteresowań i podejmowanych aktywności daje nam wiele możliwości działania. Dlatego dziś skupiliśmy się na działalności naszego Patrona jako prekursora ekonomii społecznej, aktywizatora ludzi wykluczonych i hojnego darczyńcy. Wolontariat, o którym dziś mówiliśmy to dobrowolna i bezinteresowna pomoc potrzebującym, która wynika z potrzeby serca i wrażliwości na drugiego człowieka. Słowo wolontariat pochodzi od łacińskiego voluntas, które oznacza chętny, dobrowolny. Caritas – to czynna miłość bliźniego, wypływająca z miłości Boga, ale tej gorącej miłości, którą płonie Serce Boga wobec ludzi. Dlatego potrzeba ciągle na nowo otwierać się na tę wielką miłość, coraz głębiej się w niej zakorzeniać i dawać się jej przemieniać. I czynić to z radością. Zwłaszcza, że dzisiejszy świat zdominowany jest przez sukces. Jest on niczym sprężyna napędzająca życie i naszą codzienność. Nieraz za wszelką cenę dążymy, by go osiągnąć. Szkoda tylko, że często dokonuje się to kosztem drugiego człowieka. Dlatego tak szczególnie ważne jest rozbudzanie w młodym człowieku miłości Boga i bliźniego.
Podkreślił to sam ksiądz Stanisław Staszic, który przemówił dziś do nas dzięki nowoczesnej technologii. Jednak nawet nad sztuczną inteligencją musi czuwać inteligencja ludzka – naszego cyfrowego Staszica wygenerowały dwie nasze nauczycielki – Eliza Bałdyga i Agnieszka Strzałkowska.
Zespół Szkół w Gąbinie od wielu już lat jest członkiem Towarzystwa Szkół Staszicowskich, ruchu intelektualno-etycznego skupionego wokół postaci Patrona, zrzeszającego szkoły staszicowskie z całej Polski. Nasz akces do tego elitarnego grona to osobista inicjatywa Marii Elżbiety Błaszczyk – wieloletniej Wicedyrektor Szkoły. W tym roku podczas XXXIV Sympozjum Szkół Staszicowskich, które miało miejsce w Grybowie, odbyła się trzecia odsłona 5-letniego projektu „Pod znakiem Staszica”, który finalnie zmierza do roku 2026, kiedy to będziemy wspominać 200. rocznicę śmierci księdza Staszica.
Dzisiejsze wydarzenie o charakterze lokalnym wpisuje się w realizację tego ogólnopolskiego projektu. „Urodziny Patrona” realizowane są we współpracy z Towarzystwem Szkół Staszicowskich zostały objęte Honorowym Patronatem Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Sylwestra Ziemkiewicza – Starosty Płockiego.
Prezes Towarzystwa Szkół Staszicowskich Beata Baszczyńska-Misztal, skierowała do nas okolicznościowy list, który odczytała Maria Olszewska.
Myślimy globalnie, ale działamy lokalnie, tu na terenie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, bez życzliwego wsparcia Dyrekcji Szkoły, „Urodziny Patrona” nie mogłyby się odbyć, dlatego Małgorzata Mofina-Olejnik – pomysłodawczyni wydarzenia – słowa podziękowania skierowała do Jadwigi Ireny Milewskiej – Dyrektor Szkoły, a także Wicedyrektorów – Anny Dybiec i Janusza Pielacińskiego, dziękując za wszelką pomoc i życzliwą obecność.
Dzisiejszego spotkania nie byłoby także bez Przyjaciół naszej Szkoły i hojnych sponsorów – współorganizatorami „Urodzin Patrona” są stowarzyszenia IUVENES z Prezes Joanną Matuszewską, stowarzyszenie Razem Możemy Więcej z Prezes Elżbietą Młodziejewską oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół z Przewodniczącą Moniką Sperber.
Jak zatem przebiegło dzisiejsze święto Szkoły? Młodzież Zespołu Szkół przedstawiła etiudę teatralną poświęconą Patronowi, w której akcenty zostały położone na społeczne działania księdza Stanisława Staszica. Następnie zaprezentował się Klub Ośmiu – wolontariat Zespołu Szkół w Gąbinie, o jego bogatej działalności opowiedziała Kamilla Krakowska – opiekun grupy wolontariackiej. Obejrzeliśmy również prezentację dotyczącą działań szkolnego wolontariatu – kolaż wydarzeń, charytatywnych akcji, aktywności pełnych bezinteresownej miłości i wsparcia. Inicjatyw, o których można mówić z dumą i radością, było bardzo dużo – to efekt pracy młodych wolontariuszy, ale także wspierających ich przez lata nauczycieli – Elżbiety Błaszczyk, Marzeny Sosińskiej, Anny Dybiec, a obecnie Kamilli Krakowskiej. O działalności swoich stowarzyszeń opowiedziały także Joanna Matuszewska – Prezes Stowarzyszenia IUVENES oraz Elżbieta Młodziejewska – Prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej. Ważnym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu staszicowskiego, który w tym roku dotyczył działań wolontariackich, a który był skierowany do uczniów szkół podstawowych. Wszyscy młodzi wolontariusze ze szkół podstawowych otrzymali upominki ufundowane przez działające na terenie naszej Szkoły stowarzyszenia. Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców przygotowała dla naszych gości słodką niespodziankę. Nienaganną obsługą Gości zajęły się wspaniałe dziewczęta z klasy III TH – czyli nasze hotelarki, pod opieką swoich nauczycielek – Marii Elżbiety Błaszczyk, Ludmiły Koprowicz, Agaty Sztygiel, Olgi Obigowskiej. Zdjęcia wykonali młodzi fotografowie z Klubu Pixel oraz Beata Żabka – opiekun grupy.
W tym dniu urodziny obchodzi nasza Pani Dyrektor – Jadwiga Irena Milewska, zatem nie zabrakło życzeń od społeczności szkolnej, które złożyła Anna Dybiec – Wicedyrektor Szkoły. Życzenia popłynęły także od Waldemara Zawadzkiego – Wicestarosty Płockiego, Krzysztofa Jadczaka – Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin, Dyrektorów okolicznych placówek oświatowych i gości z gąbińskiego Klubu Seniora. Dzięki sztucznej inteligencji życzenia dla Pani Dyrektor i całej Szkoły złożył także nasz Patron – Stanisław Staszic.
Cieszymy się, że tego dnia byli z nami przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych organizacji, księża, dyrektorzy szkół, a szczególnie młodzi wolontariusze ze Staszica i szkół podstawowych z Borek, Czermna, Dobrzykowa i Nowego Kamienia.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy tego dnia byli z nami, dziękujemy tym, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia. Zwłaszcza tym, których na scenie nie widać, a bez których pracy „Urodziny Patrona” nie mogłyby się odbyć.
M. Mofina-Olejnik