„Urodziny PATRONA” – święto Zespołu Szkół w Gąbinie

Stanisław Staszic, którego imię nosi Zespół Szkół w Gąbine to wybitny oświeceniowy myśliciel, filozof dziejów, pisarz polityczny, ojciec polskiej geologii, prekursor ekonomii społecznej, aktywizator ludzi wykluczonych, hojny darczyńca, wielki polski patriota… Jednak  nauczyciele Zespołu Szkół nie chcą, aby Staszic był dla gąbińskiej młodzieży wyłącznie postacią wybitną, ale żeby był postacią im bliską, a postawa staszicowska oparta na szacunku, współdziałaniu i bezinteresownym dzieleniu się dobrem stała się dewizą życiową młodych ludzi.

Zespół Szkół w Gąbinie od wielu już lat jest członkiem Towarzystwa Szkół Staszicowskich, ruchu intelektualno-etycznego skupionego wokół postaci wielkiego Patrona, zrzeszającego szkoły staszicowskie z całej Polski. W tym roku podczas XXXI Sympozjum Szkół Staszicowskich, które odbyło się w październiku w świętokrzyskiej Sielpi, uroczyście zainaugurowano 5-letni projekt „Pod znakiem Staszica”, który finalnie zmierza do roku 2026, kiedy będziemy obchodzić 200. rocznicę śmierci Staszica. „Urodziny Patrona” to wydarzenie o charakterze lokalnym wpisujące się w realizację tego ogólnopolskiego projektu. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Towarzystwem Szkół Staszicowskich zostało objęte Honorowym Patronatem Pana Sylwestra Ziemkiewicza – Starosty Płockiego. Współorganizatorami „Urodzin Patrona” były działające na rzecz gąbińskiej szkoły stowarzyszenie „Iuvenes” oraz Rada Rodziców.

Swoją obecnością podczas „Urodzin Patrona” zaszczycili nas Przyjaciele Szkoły – Iwona Sierocka Wicestarosta Płocki, Małgorzata Struzik Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku, Janusz Majchrzak Dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium w Warszawie, Beata Baszczyńska – Misztal Prezes Towarzystwa Szkół Staszicowskich, Barbara Stępniak Wójt Gminy Szczawin Kościelny, Magdalena Osipowicz-Kansy Inspektor Oświaty oraz Wojciech Olszewski Inspektor d.s. Organizacji Pozarządowych i Współpracy Międzynarodowej Urzędu i Gminy Gąbin, Joanna Matuszewska Prezes Stowarzyszenia „Iuvenes”, ks. Jarosław Ferenc Proboszcz Parafii w Dobrzykowie, ks. Stanisław Pietkiewicz Proboszcz Parafii w Troszynie Polskim i Czermnie, Elżbieta Kamińska Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin, dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych wraz z uczniami – Irena Mofina Dyrektor SP w Borkach, Marzena Ledzion Dyrektor SP w Czermnie, Beata Kochańska Dyrektor SP w Sannikach, a także młodzież i opiekunowie ze szkół w Dobrzykowie, Nowym Kamieniu i Słubicach.

Młodzi artyści Zespołu szkół zaprezentowali się w etiudzie teatralnej „Pod znakiem Staszica”, która łączyła w sobie słowo, muzykę, taniec i gest sceniczny. Szlacheckie kontusze i stroje z epoki przeniosły nas w czasy epoki stanisławowskiej – do myśli i działań naszego wielkiego Patrona. Okolicznościowy wykład poświęcony Staszicowi wygłosił dr Marcin Lichota. Finałem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na esej „Myśli Patrona – aktualne do dziś”. W kategorii szkoły podstawowe   I miejsce zdobyła Wiktoria Gorczyca ze SP im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach, II miejsce Maja Kacprzak ze SP im. Marii Kownackiej w Nowym Kamieniu, a III miejsce Oliwier Wypysiński ze SP im. Władysława Stanisława Reymonta w Czermnie. W kategorii Zespół Szkół najlepszymi literatami okazali się: Wiktoria Szymczak z klasy II LO, Wiktoria Cichosz z klasy III TPG oraz Julia Majchrzak                     z klasy ILO1. Nagrody w konkursie ufundowało Stowarzyszenie „Iuvenes”.

Na zakończenie Jadwiga Milewska Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie oraz Rodzice gąbińskiej młodzieży zaprosili naszych gości na słodki poczęstunek. Urodziny – a zatem musiał być także tort. Smakołyk upiekły uczennice staszicowskie Hotelarki pod opieką Agaty Sztygiel.

Dziękujemy Drodzy Przyjaciele, że tego dnia byliście z nami.

Małgorzata Mofina-Olejnik

Może Ci się również spodoba