„Gąbińskie drogi do niepodległości” – V Biesiada Patriotyczna

Wolność to dar, ale i zadanie – pamięci o bohaterach i bohaterskich czynach, bo bez pamięci nie ma tożsamości i nie ma polskości… 16 października już po raz piąty mury Zespołu Szkół w Gąbinie stały się przestrzenią, w której wspólnie uczciliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Tego dnia szczególnie miło było nam gościć Panią Iwonę Sierocką – Wicestarostę Powiatu Płockiego, Pana Krzysztofa Jadczaka – Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin, Pana Tadeusza Szymańczaka – naszego absolwenta i wielkiego Przyjaciela Szkoły, Kluby Seniora działające w Gąbinie, Nauczycieli, Rodziców, Uczniów i Przyjaciół naszej Szkoły, którzy nigdy nie zawodzą i towarzyszą nam podczas naszych wydarzeń.

Uroczystość otworzyła projekcja filmu pt. „Niezwyciężeni” opowiadającego historię ostatnich polskich 100 lat i naszą bohaterską walkę o niepodległość. Po odśpiewaniu przez zebranych Hymnu Narodowego, Pani Dyrektor Jadwiga Irena Milewska powitała przybyłych Gości oraz wprowadziła w atmosferę dzisiejszego spotkania.

Gloria victis, gloria victis… – popłynęło z ust młodych aktorów Szkolnego Teatru „Staszek”. Nasi wspaniali, utalentowani uczniowie zaprezentowali spektakl patriotyczny na motywach prozy Elizy Orzeszkowej, który wyreżyserowała Pani Beata Rybnik. Wsparcie muzyczne zapewnili Pan Tomasz Obidowski, Pan Konrad Obidowski oraz Zespół STACH_BAND. Scenografię przygotowała Pani Maria Olszewska, światło Manufaktura Eventu.

Ważnym punktem uroczystości było odczytanie biogramów najważniejszych postaci związanych z niepodległością – „Ojców Niepodległości”, które przybliżyły publiczności Pani Bogumiła Kowalczyk i Pani Maria Olszewska.

Rozwiązany został konkurs historyczny „Moja Niepodległa” skierowany do uczniów Szkół Podstawowych z terenu powiatu płockiego, sochaczewskiego i gostyńskiego oraz młodzieży Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, o laur zwycięzcy rywalizowało ze sobą 130 uczniów. Młodzi twórcy i pasjonaci historii musieli zmierzyć się z tematyką wydarzeń, które pozwoliły Polsce odzyskać niepodległość. Test wiedzy został opracowany przez Pana dr. Marcina Lichotę, w drugiej części uczniowie musieli wyrazić i uzasadnić swoją opinię na temat: „Za Bohatera Niepodległości uważam…” Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i nagrodzonym uczniom.

Nie zabrakło wspólnej biesiady – głównego punktu uroczystości – manifestowania radości podczas śpiewania patriotycznych pieśni. Nasi Goście czynili to z wielkim talentem i zaangażowaniem, ton chóralnym śpiewom nadawał Pan Tomasz Obidowski. Atmosferze wspólnego święta sprzyjał słodki poczęstunek zorganizowany przez Radę Rodziców z Przewodniczącą Panią Iwoną Korpowską.

„Gąbińskie drogi do niepodległości” to projekt realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Razem Możemy Więcej – działającym na rzecz naszej Szkoły. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Pan Sylwester Ziemkiewicz – Starosta Płocki. Upominki przygotowało Biuro Niepodległa przy współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Możemy Więcej.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi, Rodzicom i Uczniom zaangażowanym w zorganizowanie „Biesiady Patriotycznej”, a w szczególności Pionowi Hotelarskiemu, Zawodowemu, Klubowi „Ośmiu”, Klubowi Fotograficznemu „Pixel”, Stowarzyszeniu „IUVENES”.

M. Mofina-Olejnik

Może Ci się również spodoba