Nasze uczennice w Biesiadzie Literackiej

 

„Niektórzy lubią poezję.

Niektórzy- czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi, i samych poetów,

 będzie tych osób chyba dwie na tysiąc”.

Wisława Szymborska

20 listopada 2017 roku uczennice z klasy I LO – Drządzewska Róża , Januszewska Julia oraz Werniki Agata uczestniczyły  w zorganizowanej w  III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Płocku Biesiadzie Literackiej. Jest to impreza kulturalna z bogatymi tradycjami (w tym roku XXII edycja). Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych  mają możliwość zaprezentowania na niej swojej twórczości.

W zmaganiach o tytuł „Mistrza pióra” wzięło udział 24 młodych twórców.  Sposób w jaki uczniowie posługują się językiem, objawiają swoją wrażliwość, nastawienie emocjonalne do otaczającego ich świata oceniało profesjonalne Jury.

 Nasze uczennice zaprezentowały  się po raz pierwszy. Gratulujemy im, bo sztuką jest tworzyć poezję, ale jeszcze większą sztuką jest mieć odwagę ją prezentować, poddawać ocenie.

Świat literatury i poezji to nie tylko drugi po rzeczywistym świat. To również drugi język z jego metaforyką, symboliką, alegorycznością. Ideą  tej swoistej „lekcji  poezjowania” jest odkrywanie i wspieranie talentów.

Dostrzegać niezwykłość i  cudowność otaczającego świata, obnażać przed odbiorcami własną wrażliwość, wyobraźnię a jednocześnie brać odpowiedzialność za słowa i ich wartość to ogromny dar, który należy w młodych ludziach cenić i pielęgnować. Im więcej człowiek ma w sobie, tym piękniejsze może pisać wiersze i tego życzymy naszym uczennicom.