Włączamy się do ósmej edycji „Narodowego czytania”

9. września społeczność Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie przystąpiła do akcji „Narodowe czytanie”. W tym roku czytany jest zbiór zatytułowany Nowele polskie. Wspólnym mianownikiem wszystkich tekstów jest polskość w połączeniu z uniwersalnymi treściami, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Wśród tekstów znalazły się utwory: Marii Konopnickiej – „Dym”, Elizy Orzeszkowej –„Dobra pani”, Bolesława Prusa – „Katarynka”, Władysława Reymonta- „Orka”, Henryka Rzewuskiego – „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy), Brunona Schulza – „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Henryka Sienkiewicza –„Sachem”, i Stefana Żeromskiego – „Rozdzióbią nas kruki i wrony”.

W naszej szkole czytaliśmy nowelkę E. Orzeszkowej – „Dobra pani”. Odbiorcami byli wszyscy uczniowie klas pierwszych, zaś treść utworu prezentowali uczniowie klasy III LO- Agata Wernik i Dorota Pietrzak, klasy II LO – Natalia Ryfa i Natalia Szymańska, klasy III TI – Marcin Dylewski, klasy IV TH – Karolina Jóźwiak. Czytali również nauczyciele bibliotekarze – p. Maria Olszewska i p. Maria Sieklecka. Na koniec wydarzenia został przeprowadzony quiz z wiedzy o historii i idei akcji. Osoby, które w nim odpowiadały trafnie na pytania, zostały nagrodzone drobnymi upominkami.

Zamysłem organizatorów było upowszechnienie czytelnictwa wśród młodych ludzi, a także poznawanie pięknej polskiej literatury.

Dziękujemy nauczycielom, którzy przychylnie odnieśli się do zorganizowanie tej akcji i współuczestniczyli wraz z uczniami w wydarzeniu.

Oprac. Maria Olszewska