Szkolny Tydzień Promocji Zdrowia

W dniach od 16  do 20  kwietnia kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Promocji Zdrowia, którego celem było wzbogacenie i pogłębienie wiedzy uczniów  o funkcjonowaniu  własnego  organizmu, wyrabianie nawyków związanych z ochroną i doskonaleniem zdrowia fizycznego i psychicznego.  Tematem przewodnim tegorocznych obchodów było zdrowe odżywianie, ale nie zabrakło również innych  ciekawych zagadnień.

              Tydzień rozpoczęliśmy od  Szkolnego  Konkursu Wiedzy o Chorobach Zakaźnych  i akcji informacyjnej „Twój piękny uśmiech” poświęconej higienie jamy ustnej i walce z próchnicą.

         Bardzo ciekawym doświadczeniem dla młodzieży było wtorkowe spotkanie z terapeutką uzależnień     oraz przedstawicielami wspólnoty Anonimowych Alkoholików z Intergrupy Mazowsze Płock, którzy mówili o tym, czym jest choroba alkoholowa. Zaproszeni goście   przytaczali własne przeżycia i doświadczenia związane z uzależnieniem. Podkreślali jak zwodniczą i podstępną chorobą jest alkoholizm oraz jak trudna i długa jest droga powracania do normalnego życia.

    O tym, że warzywa można polubić przekonywała w środę  Katarzyna Dymek, absolwentka naszej szkoły, studentka SGGW w Warszawie na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka, działaczka Stowarzyszenia Promocji Brokuła, autorka bloga Moje życie to koktajl poświęconego zdrowemu odżywianiu.

            W   dniach od środy do piątku  młodzież mogła  zważyć się, zmierzyć ciśnienie i określić poziom glukozy we krwi w gabinecie pielęgniarki szkolnej.

    Czwartek był przeznaczony na popularyzację  zagadnień  zdrowia psychicznego. Psycholog  z Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Płocku – Julia Gałczyńska przybliżyła młodzieży temat depresji i nerwicy lękowej.

        W piątek klasa II LO przygotowała degustację fit ciast i ciasteczek pod hasłem „Słodko, ale zdrowo”, podczas której wszyscy mogli poczęstować się słodyczami przygotowanymi ze zdrowych, niskokalorycznych produktów. Do wypieków były dołączone przepisy wg których je wykonano.

    Bardzo dziękujemy wszystkim prowadzącym, którzy poświęcili  czas, aby z dużym zaangażowaniem    dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą.

Opracowanie: Joanna Woźniak , Małgorzata Szczepaniak.