Udział w Pieszym Rajdzie szlakiem Miejsc  Pamięci 10 Straconych

 15 czerwca b.r. reprezentacja Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica  – uczniowie z klasy I i II LO uczestniczyli  w pieszym rajdzie, wpisującym się w obchody 100-lecia odzyskania  niepodległości, zorganizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin oraz Szkołę Podstawową im. Marii Kownackiej w Nowym Kamieniu.

O godzinie 9.00 wszyscy uczestnicy spotkali się przed pomnikiem 10 Straconych, w parku obok kościoła. Tam nastąpiło zaciągnięcie warty i część oficjalna, czyli wprowadzenie sztandarów, odśpiewanie hymnu, powitanie przybyłych, przemówienia oraz relacja z wydarzeń historycznych, mających miejsce 15 czerwca 1941 roku. Zostały również odczytane nazwiska rozstrzelanych, a ksiądz proboszcz odmówił za nich modlitwę. Reprezentacje szkół  i lokalnych organizacji złożyły kwiaty. a organizatorzy wydarzenia zapalili znicz. Po części artystycznej i wysłuchaniu pieśni „Śpij kolego” wyprowadzono sztandary i nastąpiło rozpoczęcie rajdu.

Celem wędrówki było przede wszystkim poznanie szeregu zdarzeń historycznych, mających miejsce w Gąbinie w czasie II wojny światowej oraz uczczenie pamięci straconych mieszkańców miasta i okolic. Po trasie trzeba było odnaleźć  wg mapki punkty, w których  zaliczało się wykonanie kolejnych zadań    i zbierało noty. Taka forma poznawania faktów historycznych była dla młodych ludzi swoistą lekcją historii. Rajd  popularyzował również turystykę pieszą i promował aktywność fizyczną, jako formę zdrowego stylu życia i wypoczynku. Rajd zakończył się na Stadionie Miejskim, gdzie nastąpiło podsumowanie i wręczenie podziękowań  reprezentacjom szkół za udział, a jedną z atrakcji kończących wydarzenie był pokaz musztry paradnej, prowadzonej przez osobę Stowarzyszenia Jeździeckiego im.  4 Pułku Strzelców Konnych  Ziemi Łęczyckiej oraz pokaz historyczny grupy rekonstrukcyjnej Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie. Nie obyło się bez pysznej wojskowej grochówki.