Międzypowiatowy Dzień Ziemi

22 kwietnia to szczególny dzień dla naszej planety, a także wyjątkowy dla całej społeczności Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie. W tym dniu obchodziliśmy, już II edycję Międzypowiatwego Dnia Ziemi odbywającego się pod Honorowym Patronatem Starosty Płockiego Pana Mariusza Bieńka. Ze względu na sytuację epidemiczną impreza miała formę online. Transmitowana była za pośrednictwem platformy MS Teams. W wydarzeniu brało udział ponad 250 uczniów z naszej szkoły oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła prelekcja nadleśniczego Lucjana Żukowskiego z Nadleśnictwa Łąck nt. „Lasów łąckich”.  Pan Lucjan niezwykle barwnie opowiadał o funkcjonowaniu lasu, roślinach i zwierzętach jakie możemy w nim spotkać. Podkreślił, że ziemia to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy wszyscy dbać nie tylko od święta. Niewątpliwie była to bardzo cenna lekcja przyrody, którą zapamiętamy na długo.

Dzień Ziemi do dobry moment, żeby podsumować działania szkoły mające na celu ochronę środowiska i zasobów naturalnych. Na szkolnym facebooku możemy zobaczyć wszystkie podejmowane inicjatywy, w które czynnie się angażujemy. O działaniach tych podczas uroczystości opowiedziała inicjatorka II edycji Międzypowiatowego Dnia Ziemi – Ewa Chmielecka. Pani Ewa do najważniejszych działań zaliczyła zbiórkę  zużytych baterii, akumulatorów i elektrośmieci. W ramach tej akcji zebraliśmy 0,5 tony baterii i ponad 14 ton elektrośmieci.

W naszych działaniach zawsze możemy liczyć na fachowe wsparcie o czym świadczy chociażby podpisane przez Panią Dyrektor Jadwigę Milewską porozumienie  o współpracy szkoły z Nadleśnictwem Łąck Lasy Państwowe. W ramach tej współpracy, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi  włączyli się w akcję – „Sadzimy Las”.

Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie dwóch konkursów. Pierwszy z nich to konkurs na największą ilość oddanych zużytych baterii, akumulatorów i elektrośmieci. Dzięki takiemu działaniu ograniczamy ilość odpadów niebezpiecznych trafiających na wysypisko oraz umożliwiamy ich recykling. W konkursie tym wzięło udział 2/3  uczniów naszej szkoły. Warto podkreślić, że zwycięzca I-go miejsca oddał 900 sztuk baterii.

Bardzo dużym echem w środowisku lokalnym odbił się drugi konkurs organizowany przez naszą szkołę „Ufoplasty, czyli jak zrobić coś z niczego – maskotka ekologiczna”. Wpłynęło blisko 100 prac ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatów: płockiego, gostynińskiego i sochaczewskiego.  Kreatywność uczniów, ich pomysłowość wykonania oraz różnorodność prac sprawiła, że jury miało nie lada wyzwanie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tak dużego zaangażowania oraz ogromu włożonej pracy.

Cieszymy się, że młodzi ludzie tak chętnie włączają się we wszystkie inicjatywy mające na celu ochronę naszej planety. Pamiętajmy, że Ziemia bez człowieka może istnieć – człowiek bez niej NIE.

Dzień Ziemi

Może Ci się również spodoba