Uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie na praktykach zawodowych w Grecji 2021

58 uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie uczących się w zawodach: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych oraz technik hotelarstwa w dniach 31.05.2021 – 11.06.2021 wzięło udział w praktykach zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+. Uczniowie realizowali mobilność w ramach projektu „Po doświadczenia zawodowe do Europy” o numerze 2020-1-PL01-KA102-081262 realizowany jest  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” akcji 1 Mobilność edukacyjna programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w ramach konkursu wniosków 2020.

Po trwających kilka miesięcy przygotowaniach, obejmujących proces rekrutacji, spotkania z Dyrekcją Szkoły, koordynatorem projektu, zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego, interpersonalnych oraz kulturoznawczych, licznych rozmowach, spotkaniach z rodzicami czy przygotowaniach dokumentów koniecznych do podróży zagranicznej w dniu 30.05.2021 uczniowie wyruszyli po zdobywanie doświadczeń zawodowych.

Praktyki zawodowe odbywały się w Grecji w dniach 31.05.2021 -11.06.2021. Uczniowie wraz z opiekunami Panią Elizą Bałdyga, Agatą Sztygiel, Grzegorzem Cichoszem, Dorotą Izydorską oraz kierownikiem wyjazdu Panią Moniką Bogdzińską wyruszyli komfortowym autobusem w podróż do malowniczego zakątku u stóp masywu Olimpu.  Młodzież została zakwaterowana w czterogwiazdkowym hotelu San Panteleimon nad brzegiem morza egejskiego. Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie realizowali program praktyk zawodowych dla poszczególnych zawodów. Mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć pracy w zagranicznych firmach z branż zawodowych w jakich się kształcą oraz zobaczyć jakie wymagania stawia się pracownikom na zagranicznym rynku pracy. Mieli również możliwość posługiwania się językiem angielskim, co pozwoliło niektórym przełamać bariery komunikacyjne z jakimi się borykali.  

Oprócz praktyk zawodowych podczas podróży mieli okazję zwiedzić wybrane atrakcje turystyczne Grecji i zapoznać się z kulturą tego kraju. Młodzież zwiedziła zapierające dech w piersiach klasztory prawosławne umieszczone na skałach zwane Meteorami, mieli możliwość wziąć udział w rejsie na historycznie znaczącą dla Grecji wyspę Skiathos oraz wypoczywać na przepięknej plaży Koukounaries – jednej z najbardziej znanych plaż na Skiatos, głównie ze względu na otaczający ją las piniowy.  Odwiedziliśmy miejscowość Litochoro (zwaną przez naszych rodaków greckim Zakopanym) oraz jego największą atrakcję czyli wąwóz rzeki Enipeas. Finałem spaceru po wąwozie był wodospad oraz dwa zielono-rdzawe jeziorka, których potoczna nazwa to Wanna Afrodyty, gdyż zgodnie z mitologią bogini miłości odbywała w nich regularne kąpiele. Jeden z wieczorów po pracy spędziliśmy w malowniczym skansenie, czyli 200-letniej wiosce – Stary Panteleimon. Skansen, mieści się na na zboczach niskiego Olimpu na wysokości 460 m n.p.m. Zachowane są tu domostwa, kościółek i przepiękny plac z porośniętym 200 – letnim platanem. Cała wioska pachnie ziołami, a dodatkowo doskonale widać stąd Zatokę Egejską.

 Wierzymy, że zgodnie z planem nasi uczniowie wrócili bogatsi o wiedzę oraz nowe doświadczenia zawodowe.

Celami realizowanego projektu jest przygotowanie uczniów do dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w kraju i zagranicą oraz realizacja europejskiej ścieżki kształcenia, wspieranie mobilności uczniów i absolwentów, zwiększenie konkurencyjności absolwentów na lokalnym, krajowym oraz europejskim rynku pracy jak również podniesienie jakości i innowacyjności kształcenia zawodowego i zdobycie praktycznego doświadczenia oraz doskonalenie umiejętności językowych.

W efekcie wierzymy, że zwiększy się atrakcyjność naszych absolwentów na krajowym jak i europejskim rynku pracy. Dodatkowo udział w projekcie przyczyni się do zdobycia doświadczenia zawodowego w Europie oraz ułatwi młodym ludziom komunikowanie się w języku obcym w sytuacjach życiowych i zawodowych.

Gala podsumowująca udział uczniów w praktykach zawodowych odbędzie się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2021 w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

Opracowanie: Eliza Bałdyga

Może Ci się również spodoba