Witaj Szkoło! Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

Dziś już wrzesień, a zatem czas wakacji – beztroskiego, letniego wypoczynku dobiegł końca. Należy jednak pamiętać, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach, że nauka to przywilej, a nie przykry obowiązek.

4 września wypoczęci, uśmiechnięci uczniowie Zespołu Szkół, pełni wakacyjnych wrażeń, ale jednocześnie gotowi na nowe wyzwania powrócili w szkolne mury. Już od rana salę gimnastyczną wypełnił gwar uczniowskich opowieści i wytęsknionych powitań.  Dla uczniów klas kończących to wyjątkowy rok – przed nimi egzamin dojrzałości i kolejne kwalifikacje zawodowe, dla naszych „pierwszaków” – trudny moment nowej szkoły, nowych nauczycieli i zespołu klasowego. Tę niezwykłą mieszaninę emocji – podekscytowania i niepewności – związanych z tym, co nowe i nieznane dało się wyczuć w powietrzu gąbińskiej sali gimnastycznej od samego początku.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia Pocztów Sztandarowych i odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrała Pani Jadwiga Irena Milewska – Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie, która powitała zebranych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Iwona Sierocka – Wicestarosta Płocki, Pani Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Ksiądz Dr Dariusz Piskorski – Proboszcz Parafii Gąbin, Pani Iwona Korpowska – Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Joanna Matuszewska – Prezes Stowarzyszenia IUVENES oraz Pani Elżbieta Młodziejewska – Prezes Stowarzyszenia Razem Możemy Więcej.

„Mam nadzieję, że wakacje były dla Wszystkich czasem odpoczynku i wytchnienia, wyjścia poza rutynę codzienności, okazją do zdobywania nowych doświadczeń oraz poznawania nowych miejsc. Myślę, że korzystaliście z dobrodziejstw natury, że cieszyliście swe oczy pięknymi widokami i błękitem nieba. Teraz przed nami dziesięć miesięcy wspólnej, wytężonej pracy” – powiedziała Pani Dyrektor Jadwiga Milewska w swoim przemówieniu. Pani Dyrektor szczególnie ciepło powitała rodziców i uczniów klas pierwszych, zwróciła uwagę, że w naszej szkole będą pod opieką życzliwych pedagogów, którzy pracują w duchu myśli naszego wielkiego Patrona księdza Stanisława Staszica – „Być narodowi użytecznym”.

 „Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją” – zakończyła Pani Dyrektor, cytując słowa Steve’a Jobsa.

„Czas wakacji szybko mija, przed nami nowy rok szkolny, ale widzę, że jesteście wypoczęci i zadowoleni – powiedziała Pani Iwona Sierocka – Wicestarosta Płocki. „W imieniu organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego w Płocku dziękuję Wam, drodzy rodzice i uczniowie klas pierwszych, że wybraliście Zespół Szkół w Gąbinie – szkołę, która z pewnością spełni Wasze oczekiwania” – dodała. Pani Wicestarosta złożyła wszystkim najlepsze życzenia na nowy rok szkolny, wyraziła nadzieję, że będzie on udany i zakończony licznymi sukcesami.

Głos zabrał także Ksiądz Proboszcz Dariusz Piskorski. „Dziś wydaje się, że wiedza jest łatwo dostępna, ale ta wiedza często bywa powierzchowna albo pozorna. Nie bójcie się zdobywać mądrości, bo to właśnie samodzielne myślenie pozwala nam odróżniać prawdę od fałszu” – powiedział Ksiądz Proboszcz.

Podczas uroczystości Pani Dyrektor Jadwiga Milewska podziękowała Pani Wicedyrektor Marii Elżbiecie Błaszczyk za wieloletnie pełnienie funkcji kierowniczej, akcentując ogrom pracy wykonanej na rzecz społeczności Szkoły, a także wielkiej życzliwości, serca i taktu w kontaktach z pracownikami i  młodzieżą. W imieniu organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego w Płocku głos zabrała Pani Małgorzata Struzik – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, która zwróciła uwagę na wieloletnie zaangażowanie Pani Wicedyrektor w rozwój szkolnictwa zawodowego, ale także empatię, kreatywność i życzliwość.  Podziękowania dla Pani Wicedyrektor Elżbiety Błaszczyk skierowała także Rada Rodziców, którą reprezentowała Pani  Iwona Korpowska – Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców. Wzruszające słowa popłynęły od Samorządu Uczniowskiego – „Przez wiele lat była Pani naszym przewodnikiem i przyjacielem, osobą, która całe swoje życie, oddała szkole. Jesteśmy wdzięczni za trud, który włożyła Pani w rozwój naszej szkoły, w której zawsze czuliśmy się docenieni i bezpieczni”.

Pani Wicedyrektor Maria Elżbieta Błaszczyk podziękowała wszystkim, z którymi współpracowała pełniąc przez 15 lat funkcję kierowniczą, zaakcentowała, że dzięki współpracy na drodze dialogu udało się rozwiązać niejednokrotnie bardzo trudne sprawy. Wspomniała o zadaniach, z których jest szczególnie dumna – I Zjeździe Absolwentów Szkół Zawodowych w 2008 roku i Uroczystych Obchodach 60-lecia Szkolnictwa Zawodowego w Gąbinie, przystąpieniu w roku 2010 do Ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Staszicowskich oraz programie Erasmus, który umożliwił naszej młodzieży zdobywanie praktyk zawodowych w krajach Europy Zachodniej. „Za każdy dzień spędzony na stanowisku wicedyrektora – dziękuję. Nie żegnam się, ale tylko zmieniam numer pomieszczenia, w którym mam nadzieję będzie mi dane jeszcze popracować” – dodała na koniec Pani Wicedyrektor.

 Ten dzień jest szczególnie ważny dla naszych najmłodszych uczniów, którzy wkroczyli w mury Szkoły. Pani Dyrektor przedstawiła uczniom klas pierwszych nowych wychowawców – nauczycieli, którzy podjęli się trudnej, ale też pięknej funkcji przewodników zespołów klasowych oraz pracujących w naszej Szkole specjalistów. Na stanowisku Wicedyrektora powitała Panią Annę Dybiec, która wraz z Panem Grzegorzem Cichoszem prowadziła dzisiejszą uroczystość.

Nie zabrakło akcentu muzycznego – salę rozkołysali i wprowadzili w pozytywny nastrój Pan Tomasz Obidowski oraz Mateusz Staniaszek z klasy III LO. Dekorację, która przypominała wszystkim, jakim cennym darem jest możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności przygotowała Pani Maria Olszewska.

A teraz – do dzieła. Nowy rok szkolny, to nowe możliwości, nowa wiedza i umiejętności, ale także szansa na pokazanie swojego zaangażowania i kreatywności, czas zawierania nowych znajomości i przyjaźni… Witaj Szkoło – tęskniliśmy!

M. Mofina-Olejnik

Może Ci się również spodoba