Gala podsumowująca zagraniczne staże zawodowe w Grecji

Po raz czwarty młodzież klas III i IV  technikum wzięła udział w Europejskim Stażu Zawodowym realizowanym w ramach projektu pod hasłem “Rozwiń skrzydła ze Staszicem w Europie” o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000063325 współfinansowany przez Unię Europejską. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 50 299 euro z programu Erasmus+ w ramach projektu “Kształcenie i szkolenie zawodowe. Mobilność edukacyjna uczniów i kadry.”

W kwietniu grupa 27 uczniów wzięła udział w zagranicznych praktykach zawodowych w Grecji. Uczestnicy mobilności mieli okazję zdobywać doświadczenie zawodowe z europejskich zakładach pracy. Opiekę nad młodzieżą sprawowali  kierownik i koordynator wyjazdu p. Paula Stelmaszczyk, p. Anna Dybiec, p. Tomasz Obidowski. Wieloetapowe przygotowania do wyjazdu trwały wiele miesięcy i obejmowały m. in. proces rekrutacji, spotkania z dyrekcją szkoły, koordynatorem, przygotowanie niezbędnych dokumentów niezbędnych do wyjazdu młodzieży za granicę.  Młodzież otrzymała także niezbędne wsparcie merytoryczne w formie zajęć przygotowawczych z języka angielskiego,spotkań z pedagogiem szkolnym w celu  rozwijania kompetencji interpersonalnych oraz zajęć kulturoznawczych. W czasie  mobilności uczestnicy doskonalili  swoje umiejętności w następujących branżach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik programista oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. W ramach otrzymanego dofinansowania pani Anna Dybiec nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarskich odbywała szkolenie zawodowe.

W czasie wyjazdu zrealizowaliśmy główne cele projektu, takie jak:

  • przygotowanie uczniów do dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w kraju lub zagranicą w środowisku międzynarodowym i realizację europejskiej ścieżki kształcenia;
  • wspieranie mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry uczącej;
  • zwiększenie konkurencyjności absolwentów na lokalnym, krajowym oraz europejskim rynku pracy, którzy potrafią komunikować się w języku obcym w sytuacjach życiowych i zawodowych;
  • podniesienie jakości i innowacyjności kształcenia zawodowego, zdobycie praktycznego doświadczenia oraz doskonalenie umiejętności językowych

Uczestnicy wyjazdu zostali zakwaterowani w czterogwiazdkowym hotelu Dafni Plus  w miejscowości Leptokaria nad brzegiem morza Egejskiego. Oprócz praktyk zawodowych mieliśmy także okazję zwiedzić wybrane atrakcje turystyczne Grecji i zapoznać się z kulturą i obyczajami panującymi w tym kraju. Młodzież zwiedziła zapierające dech w piersiach klasztory prawosławne umieszczone na skałach zwane Meteorami, mieli możliwość wziąć udział w rejsie na historycznie znaczącą dla Grecji wyspę Skiathos oraz wypoczywać na przepięknej plaży Koukounaries – jednej z najbardziej znanych plaż na Skiatos, głównie ze względu na otaczający ją las piniowy.  Odwiedziliśmy miejscowość Litochoro (zwaną przez naszych rodaków greckim Zakopanym) oraz jego największą atrakcję czyli wąwóz rzeki Enipeas. Finałem spaceru po wąwozie był wodospad oraz dwa zielono-rdzawe jeziorka, których potoczna nazwa to Wanna Afrodyty, gdyż zgodnie z mitologią bogini miłości odbywała w nich regularne kąpiele. Jeden z wieczorów po pracy spędziliśmy w malowniczej 200-letniej wiosce – Stary Panteleimon. Cała wioska pachnie ziołami, a dodatkowo doskonale widać stąd Zatokę Egejską.

Wierzymy, że zgodnie z planem nasi uczniowie wrócili bogatsi o wiedzę oraz nowe doświadczenia zawodowe.Udział w projekcie przyczyni się do zdobycia doświadczenia zawodowego w Europie oraz ułatwi młodym ludziom komunikowanie się w języku obcym.

Gala podsumowująca udział uczniów w praktykach zawodowych odbyła się 6 czerwca w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. W czasie uroczystości młodzież otrzymała  Certificate of Vocational Training – certyfikat potwierdzający udział w Europejskim Stażu Zawodowym.

Opracowała

Paula Stelmaszczyk

Może Ci się również spodoba