Poznaj Polskę – relacja z wycieczki szkolnej uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

W ramach  IV edycji projektu „Poznaj Polskę” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki  oraz współorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Płocku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyli dwie wycieczki do Krakowa, Częstochowy i Oświęcimia oraz Wadowic. Wycieczka dla licealistów miała miejsce w dniach 26-28 września 2023 r., a dla technikum w dniach 25-27 października 2023 r. W sumie w obu wycieczkach wzięło udział 94 uczniów (44 z liceum i 50 z technikum) i 8 nauczycieli.

Pierwszym punktem programu obu wycieczek była Częstochowa, gdzie uczniowie zwiedzili Jasną Górę – najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce. Podziwiali tam cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zwany Czarną Madonną, oraz zabytkowe budowle klasztorne, takie jak: bazylika, kaplica, skarbiec czy arsenał.

Po zwiedzeniu Jasnej Góry licealiści udali się do  Ojcowskiego Parku Narodowego  – najmniejszego parku narodowego w Polsce, ale jednego z najpiękniejszych.  Podziwiali tam malownicze krajobrazy, bogatą roślinność i zwierzęta, a także ciekawe formy skalne, takie jak Maczuga Herkulesa. Uczniowie zwiedzili również Zamek na Pieskowej Skale – jeden z najlepiej zachowanych zamków z czasów Kazimierza Wielkiego, który stanowił część systemu obronnego zwanej Orlicą.

Po przyjeździe Krakowa uczestnicy zatrzymali się w hotelach Premier i Express. Po zakwaterowaniu i obiedzie odbyli spacer po Starym Mieście. Podziwiali zabytki takie jak Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Ratusz czy Barbakan, wybrali się również na Wawel, gdzie zobaczyli Zamek Królewski i katedrę.

Drugiego dnia uczniowie kontynuowali zwiedzanie Krakowa. Tym razem skupili się na dzielnicy Kazimierz, która była niegdyś ośrodkiem kultury żydowskiej. Uczniowie odwiedzili tam synagogi, cmentarz żydowski, plac Nowy i pomnik Bohaterów Getta. Następnie udali się do Muzeum Armii Krajowej, gdzie zapoznali się z historią polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Uczniowie zobaczyli tam m.in. mundury, broń, dokumenty i zdjęcia żołnierzy AK.

Kolejnym punktem wycieczki były Wadowice – miasto, w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W czasie spaceru uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia i działalności papieża, a także spróbowali słynnych wadowickich kremówek.

Wielkim przeżyciem dla młodych ludzi  było zwiedzanie Oświęcimia, gdzie znajduje się były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy wycieczki obejrzeli zarówno część stałą, gdzie mieściły się baraki, komory gazowe i krematoria, jak i część rozszerzoną, gdzie znajdowały się rampy, baraki drewniane i ruiny krematoriów. Uczniowie zobaczyli tam również wystawy poświęcone ofiarom i sprawcom zbrodni, a także symbole pamięci, takie jak Ściana Straceń, Pomnik Ofiar czy Międzynarodowy Pomnik Walki i Męczeństwa. Uczniowie byli pod wrażeniem i poruszeni tym, co zobaczyli i usłyszeli.

 Uczniowie byli bardzo zadowoleni i zainteresowani tym, co zobaczyli i dowiedzieli się, podziękowali nauczycielom za zorganizowanie wycieczek i wyrazili nadzieję na kolejne takie wyjazdy. Młodzież uważa, że wycieczki były nie tylko ciekawe, ale i edukacyjne, ponieważ pozwoliły im lepiej poznać Polskę, jej historię, kulturę i przyrodę. Uczniowie polecają wszystkim takie wycieczki, ponieważ są one świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i rozwijanie swoich zainteresowań.

Może Ci się również spodoba